avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1409 soluții astăzi
Forum Activitate onikandy24

Activitate onikandy24

Buna ziua,

O gradinita particulara poate fi organizata sub forma de SRL, pe codul caen de invatamant prescolar?
Din datele de pe Ministerul Finantelor si din ce am mai citit/ cautat, exista la nivel national peste 300 de societati cu raspundere limitata ce sunt autorizate cf art 15 din legea 359/2004 spre a desfasura activitate pe caen 8510 - Invatamant prescolar.

Cu toate acestea, de la ORC Bacau am primit foaie ca nu se poate acest lucru, cf art 60, alin 1 din legea 1/2011 a educatiei, ce mentioneaza ca invatamantul preuniversitar particular se organizează conform principiului nonprofit.

Pe alta parte, de ce ar exista acest cod CAEN, daca nu se poate face SRL si nu se poate desfasura activitate conform lui?

Cine are dreptate?
Cum sa procedez pentru a infiinta o gradinita particulara sub forma de SRL?

Multumesc mult.
Răspuns la discuția Plata cas 2018 pfa ce se suspenda
Multumesc pentru raspuns!
buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu raspunsul la o intrebare.
Sunt salariata si detin un PFA si totodata sunt in concediu crestere copil din oct 2017. Contractul de munca l-am suspendat, iar pt activitatea pe PFA am declarat ca nu voi obtine venituri in urmatorii 2 ani. Nivelul veniturile nete de anul trecut obtinute pana la nasterea copilului depasesc 22800, ceea ce ar insemna ca anul acesta
trebuie sa platesc cass si cas,chiar daca nu voi obtine venituri?
daca suspend activitatea pfa, mai trebuie sa platesc cas si cass?

De asemenea, am facturi emise in anul precedent pe care urmeaza sa le incasez. Daca suspend activitatea PFA, mai pot primi banii in cont, facturile fiind deja emise?

Multumesc