avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 891 soluții astăzi
Forum Activitate corina_bucuresti

Activitate corina_bucuresti

Răspuns la discuția Divort din culpa comuna
Deocamdata nu am avocat, tot ce am inaintat instantei a fost facut cu ajutorul unui jurist, dar intentionez ca pana in momentul primului termen sa angajez si avocat.
Motivul pentru care am formulat acele intrebari este ca doresc sa aflu mai multe pareri.
Daca aveti amabilitatea sa ma ajutati cu raspunsuri la intrebarile mele, va sunt profund recunoscatoare.
Buna ziua,

Am rugamintea daca se poate sa imi raspunda cineva la intrebarile pe care le am in legatura cu situatia de mai jos.

In fapt, m-am casatorit acum 6 ani, timp in care relatia dintre noi nu a mers. Acum o luna m-am hotarat sa pun capat acestei casnicii. I-am spus sotului ca vreau sa dam divort si ca vreau sa fie de comun acord ca sa simplificam lucrurile. Mi-a spus ca nu este de acord si astfel am depus cerere de divort din culpa comuna.
Anul trecut am facut un credit imobiliar si am cumparat un apartament.
Eu nu am nici o pretentia asupra bunurilor comune, urmand ca la primul termen sa prezint instantei o tranzactie prin care ii cedez totul lui, dar sa se oblige sa achite creditul.
Mi-a transmis ca nu este de acord cu tranzactia si ca nu o va semna si nu se va prezenta la primul termen.
Intrebarile mele sunt:
1. Daca el nu se prezinta la primul termen, judecatorul ma poate audia pe mine si martorul pe care eu il voi aduce? Este necesara prezenta lui?
2. Eu nu doresc sa ma prezint la urmatoarele termene si vreau ca avocatul sa ma reprezinte in continuare. Este posibil acest lucru? Mentionez ca eu sunt reclamanta. Care ar fi exceptiile pentru care s-ar putea aplica acest lucru?
3. Ce se intampla daca el continua sa nu se prezinte? Divortul se poate pronunta? Dupa cate termene?
4. Daca el nu vrea sa semneze tranzactia pe care eu o voi depune la dosar, ce se va intampla? Pentru vanzarea casei se poate ca avocatul sa prezinte o procura prin care eu sunt de acord sa vanda casa conform tranzactiei?

Daca se poate sa imi raspunda cineva la intrebari, multumesc !