avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Activitate rurum

Activitate rurum

Multumesc pentru raspuns. Am o nelamurire insa: dumneavoastra spuneti ca pot pleca si ca ma poate reprezenta avocatul la proces. Ideea este ca eu imi doresc sa plec cu copilul, vreau sa il inscriu la scoala acolo, sa ii asigur toate conditiile. Nu vreau sa il las aici de exemplu cu parintii mei (care intr-adevar s-ar putea ocupa o perioada), fiindca firesc e sa il iau cu mine. Ceea ce presupun ca nu e realizabil pana nu s-ar termina procesul. Intelesesem ca ordonanta presedintiala ar fi o procedura mai de scurta durata. Ma puteti ajuta in aceasta directie? Multumesc.
Buna tuturor,
Intrucat doresc sa imi gasesc un job in afara (in principiu Bruxelles), si fac multe demersuri in aceasta directie, care cel mai probabil se vor concretiza relativ curand, am urmatoarea intrebare: avand in vedere ca am un copil de 8 ani sunt divortata (cu exercitarea autoritatii parintesti in comun, cum se procedeaza de ceva ani), si ca tatal cel mai probabil nu va fi de acord pe cale amiabila sa plec cu copilul, ce alte cai de a rezolva problema am? Din ce am discutat acum ceva timp cu un judecator si un avocat, am inteles ca problema se poate rezolva in instanta, atata timp cat e vorba de un job stabil si de conditii OK de viata, sau chiar prin ordonanta presedintiala. Aveti idee (si mai multe detalii daca se poate), care ar fi exact procedura/procedurile?