avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2031 soluții astăzi
Forum Activitate Wunderland

Activitate Wunderland

Răspuns la discuția Contestare act paternitate
Va multumesc pentru promptitudine si raspunsurile oferite!
Răspuns la discuția Contestare act paternitate
Gi-jane2, asta si doresc sa se intample, cum spuneti dumneavoastra. Copilul sa aiba "-" in certificat la numele tatalui.
Insa, imi este teama de un asemenea proces, ca nu cumva sa imi fie luat copilul minor ori sa fim judecati pentru fals in declaratii.
Exista posibilitatea aceasta?
Răspuns la discuția Contestare act paternitate
Va multumesc pentru raspunsuri!

Concubinul nu doreste sa mai continuam relatia. Locuim legal in strainatate. Actul de dovedire a paternitatii l-am semnat amandoi aici, copilul este trecut pe numele concubinului.
Sunt de acord cu testul ADN. Se dovedeste ca nu este el tatal biologic.
M-ar interesa care sunt urmarile? Se considera fals in declaratii de ambele parti? Primesc amenda? Ce se va intampla cu copilul? Exista posibilitatea sa intre in protectia statului iar ceea ce am semnat atat eu cat si concubinul sa fie considerata infractiune?
Buna ziua!

Ma aflu intr-o relatie de concubinaj. In momentul in care ne-am cunoscut, partenerul stia ca sunt insarcinata. Am hotarat, de comun acord, sa semnam certificat de recunoastere a paternitatii, trecandu-l ca tata pe concubin. Tatal natural nu prezinta interes si nu doreste sa stie de copil.
Daca vreau sa contest actul, ce urmari poate avea? Este fals in declaratii? Care sunt repercursiunile?