Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Contestare act paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Contestare act paternitate

Buna ziua!

Ma aflu intr-o relatie de concubinaj. In momentul in care ne-am cunoscut, partenerul stia ca sunt insarcinata. Am hotarat, de comun acord, sa semnam certificat de recunoastere a paternitatii, trecandu-l ca tata pe concubin. Tatal natural nu prezinta interes si nu doreste sa stie de copil.
Daca vreau sa contest actul, ce urmari poate avea? Este fals in declaratii? Care sunt repercursiunile?
La instanța se va soluționa cauza.
E posibil sa fie necesar testul ADN si nu ca asa vreti voi...
În urma cu vreo 10 ani am avut procese de acest fel dar nu era tatăl copilului.
În asiduă de azi e greu de spus daca scăpați de testul ADN.
Deci ati convenit ca sa il recunoasca persoana care e acum, tatal biologic nu e interesat, dar dvs vreti sa contestati recunoasterea..
Decat sa va complicati, nu mai bine ramane copilul fara tata in certificat ?
Va multumesc pentru raspunsuri!

Concubinul nu doreste sa mai continuam relatia. Locuim legal in strainatate. Actul de dovedire a paternitatii l-am semnat amandoi aici, copilul este trecut pe numele concubinului.
Sunt de acord cu testul ADN. Se dovedeste ca nu este el tatal biologic.
M-ar interesa care sunt urmarile? Se considera fals in declaratii de ambele parti? Primesc amenda? Ce se va intampla cu copilul? Exista posibilitatea sa intre in protectia statului iar ceea ce am semnat atat eu cat si concubinul sa fie considerata infractiune?
Gi-jane2, asta si doresc sa se intample, cum spuneti dumneavoastra. Copilul sa aiba "-" in certificat la numele tatalui.
Insa, imi este teama de un asemenea proces, ca nu cumva sa imi fie luat copilul minor ori sa fim judecati pentru fals in declaratii.
Exista posibilitatea aceasta?
Cu falsul în declarații oricum puteți să scăpați.
Va luati avocat daca ati avea vreo problema si o rezolva avocatul.

Si la proces e bine sa aveti avocat pentru ca acțiunea trebuie motivată si e bine sa evitați sa va autoincriminati.
Deci, nu va faceti probleme ca va puteti descurca.