avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Contestare act paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Contestare act paternitate

Buna ziua!

Ma aflu intr-o relatie de concubinaj. In momentul in care ne-am cunoscut, partenerul stia ca sunt insarcinata. Am hotarat, de comun acord, sa semnam certificat de recunoastere a paternitatii, trecandu-l ca tata pe concubin. Tatal natural nu prezinta interes si nu doreste sa stie de copil.
Daca vreau sa contest actul, ce urmari poate avea? Este fals in declaratii? Care sunt repercursiunile?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:50, 19 Ianuarie 2018
La instanța se va soluționa cauza.
E posibil sa fie necesar testul ADN si nu ca asa vreti voi...
În urma cu vreo 10 ani am avut procese de acest fel dar nu era tatăl copilului.
În asiduă de azi e greu de spus daca scăpați de testul ADN.
Deci ati convenit ca sa il recunoasca persoana care e acum, tatal biologic nu e interesat, dar dvs vreti sa contestati recunoasterea..
Decat sa va complicati, nu mai bine ramane copilul fara tata in certificat ?
Va multumesc pentru raspunsuri!

Concubinul nu doreste sa mai continuam relatia. Locuim legal in strainatate. Actul de dovedire a paternitatii l-am semnat amandoi aici, copilul este trecut pe numele concubinului.
Sunt de acord cu testul ADN. Se dovedeste ca nu este el tatal biologic.
M-ar interesa care sunt urmarile? Se considera fals in declaratii de ambele parti? Primesc amenda? Ce se va intampla cu copilul? Exista posibilitatea sa intre in protectia statului iar ceea ce am semnat atat eu cat si concubinul sa fie considerata infractiune?
Gi-jane2, asta si doresc sa se intample, cum spuneti dumneavoastra. Copilul sa aiba "-" in certificat la numele tatalui.
Insa, imi este teama de un asemenea proces, ca nu cumva sa imi fie luat copilul minor ori sa fim judecati pentru fals in declaratii.
Exista posibilitatea aceasta?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cu falsul în declarații oricum puteți să scăpați.
Va luati avocat daca ati avea vreo problema si o rezolva avocatul.

Si la proces e bine sa aveti avocat pentru ca acțiunea trebuie motivată si e bine sa evitați sa va autoincriminati.
Deci, nu va faceti probleme ca va puteti descurca.

Alte discuții în legătură

Buna ziua, am un băiețel de 1an și 9 luni, conceput cu 20 ... RoxS87 RoxS87 Buna ziua, am un băiețel de 1an și 9 luni, conceput cu 20 zile insinte de finalizarea divorțului, deci fostul soț nu este tatăl, am făcut tăgada ... (vezi toată discuția)
Ajutor- filiatie Ana-Armina Ana-Armina Buna ziua!Am o problema destul de mare.Sora mea a ramas insarcinata,nefind casatorit cu tatal copilului acesta a refuzat sa treaca copil pe numele lui.De ... (vezi toată discuția)
Certificat de naștere copil din afara căsniciei, născut în uk; cum se procedează legal pentru a-i face actele? Oana Aurelia Oana Aurelia Buna ziua. Locuiesc în Uk de 2 ani , am lucrat legal iar acum am intrat în maternity. Sotul meu locuieste în Ro .Copilul e facut cu un partener ce locuieste ... (vezi toată discuția)