avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1968 soluții astăzi
Forum Activitate Bella2018

Activitate Bella2018

Scrie mai sus, dar redau aici "Încuviinţează pârâtului să aibă legături personale cu minorul, în sensul că îl poate lua în domiciliul său o lună şi jumătate în vacanţa de vară, două săptămâni în vacanţa de iarnă şi o săptămână în vacanţa de primăvară, după o înţelegere prealabilă cu mama." Pot pleca fara acordul lui chiar daca asa e mentionat fara un program fix?


Buna seara. Mi s-a dat in prima faza hotarare judecatoreasca cu stabilire domiciliu minor in strainatate si dupa apel la fel mi s-a dat castig de cauza. "Solutia pe scurt: Admite cererea în parte. Stabileşte domiciliul minorului .. la mamă în Anglia, cu exercitarea în continuare a autorităţii părinteşti în comun cu privire la minor de către ambii părinţi. Obligă pârâtul la plata unei pensii de întreţinere lunare, către reclamantă, în favoarea minorului, în cotă de 25% din veniturile nete şi permanente cu caracter de continuitate, pensie calculată de la data pronunţării hotărârii şi până la majoratul minorului. Încuviinţează pârâtului să aibă legături personale cu minorul, în sensul că îl poate lua în domiciliul său o lună şi jumătate în vacanţa de vară, două săptămâni în vacanţa de iarnă şi o săptămână în vacanţa de primăvară, după o înţelegere prealabilă cu mama. Ia act că reclamanta nu solicită cheltuieli de judecată. Executorie cu privire la stabilirea locuinţei minorului, pensiei de întreţinere şi a programului de vizitare. " . Intrebarea mea este daca pot pleca doar in baza acestei hotarari daca i s-a stabilit domiciliul minorului in anglia la mama, fara sa mai iau procura de la tatal lui?