avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 815 soluții astăzi
Forum Activitate Gessica

Activitate Gessica

Discuție Mama minora
Buna seara.Sora mea are aproape 17 ani ( ii implineste in aprilie) . in luna august a anului trecut a nascut un baietel . Tatal baietelului l-a recunoscut si i-a luat pe amandoi sa locuiasca cu el impreuna cu familia lui . de ceva vreme sora mea si el nu se mai inteleg , sora mea mi-a marturisit ca el in repetate randuri a jucat bani din casa la pacanele , a jignit-o de mai multe ori , chiar a si dat in ea . sora mea intentioneaza sa vina impreuna cu baietelul la parintii nostri acasa . nu a renuntat la scoala , iar noi o ajutam in cresterea copilului foarte mult . bunicii din partea tatalui se ocupa mai putin ( spre deloc) . mama mea chiar a renuntat sa mai mearga la serviciu iar acum este in somaj pt a putea sa o ajute pe sora mea in crestrea micutului ( sta cu bebe cat timp sora mea este la scoala ) . unde locuieste sora mrea acum , la tatal baietelului , ei nu au toaleta in casa , si nici macar camera doar a lor , stau in aceeasi camera cu fratele "cumnatului meu" si cu iubita acestuia , iar tatl lor este alcoolic , medicul chiar i-a recomandat sa se interneze la dezalcoolizare . "cumnatul meu" nu are un loc de munca stabil , si cred ca este important faptul ca el mai are un copil care este facut tot cu o minora , acum aproximativ 3 ani de zile , insa acest copil nu este crescut de el ci de mamica respectiva . sora mea ar dori sa stie , daca pleaca de acolo si vine la parintii nostrii acasa , exsta posibilitatea sa i se ia baiatul de catre tata? nu vrem sa pierdem baietelul , il iubim tare mult si ii oferim orice are nevoie . ea a fost amenintata de "iubitul ei" ca nu o sa mkai plece niciodata de casa , ca nu o sa o lase sa ramana niciodata la mama cu baiatul nici macar o seara ... chiar ca o sa plece de acolo insa fara baiat , ca o sa ii ia baiatul . cum trebuie sa procedam legal ? va multumesc