avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Activitate Catalin Cornel

Activitate Catalin Cornel

Cu cat timp pot schimba permisul de conducere inainte data expirare ?
De exemplu permisul meu expira in luna decembrie 2018 il pot schimba in aprilie 2018 cand ar fi locuri libere de programare ?
Cu cat timp pot schimba permisul de conducere inainte data expirare ?
De exemplu permisul meu expira in luna decembrie 2018 il pot schimba in aprilie 2018 cand ar fi locuri libere de programare ?
Răspuns la discuția Perioada contract munca
Multumesc inca odata .
O ultima intrebare .Transformarea postului se face de catre unitate tot in urma unui concurs ?


Răspuns la discuția Perioada contract munca
Multumesc de raspunsuri . Deci pana la pensie voi da examene , concursuri din 3 in 3 ani ;
Nu stiu cum voi putea accede la trepte , gradatii superioare , unitatea spunandu-mi ca acestea se organizeaza din 3 in 3 ani tocmai cand expira si C.I.M. si trebuie semnat un alt C.I.M in urma unui examen .
Răspuns la discuția Perioada contract munca
Fac parte din sistem bugetar pe perioada determinata .Deci sa inteleg ca voi da din nou examen pentru acelasi post pe perioada determinata sau unitatea va prelungi C.I.M cu inca 12 + 12 luni . De ce 13 ani pana in 2015 sau facut prelungiri cu acte aditionale C.I.M fara nici un fel de examen angajat in aceeasi unitate bugetara , pe acelasi post ? Daca dau examen din 3 in 3 ani pentru a fi reangajat nu mai am posibilitatea de a accede la trepte , gradatii profesionale care se dau si ele din 3 in 3 ani in urma unui concurs organizat de catre unitate in urma unui dosar , evaluari . Asa s-a procedat pana acum .
Sunt angajat in cadrul aceleeasi unitati si pe acelasi post pe perioada determinata de 3 ani in care la sfarsitul fiecarui an am semnat C.I.M prin act aditional pe 12 luni . Anul acesta in toamna ,se termina ( expira ) cei 3 ani pentru care am semnat C.I.M .Ce se intampla din toamna? Trebuie semnat alt C.I.M , se poate semna pentru perioada nedeterminata?
Mentionez ca in anul 2015 la expirarea C.I.M pe perioada determinata impreuna cu mai multi colegi in aceeasi situatie am fost pusi sa dam examen pentru reangajare proba scrisa si oral dupa ce posturile au fost scoase la concurs prin oficiul forte munca . Este legal ? Vom fi pusi sa dam din nou examen in toamna pentru ocuparea posturilor pe care le ocupam de 13 ani prin C.I.M pe perioada determinata in cadrul aceleeasi unitati ( de stat , bugetara ) ? A fost prima data in cei 13 ani cand s-a procedat astfel . S-a schimbat ceva legislativ ? Nu am gasit numic in acest sens .