avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 845 soluții astăzi
Forum Activitate Filip Marinel

Activitate Filip Marinel

Departe de mine gandul sa-mi iau masina. Creditul o sa fie imobiliar pe 25 de ani si la cat a ajuns acum ROBOR... Vroiam doar sa stiu daca ma poate obliga sa cumpar locul de parcare, sau daca este vreo prevedere legislativa care ma obliga sa fac acest lucru (reprezentantul dezvoltatorului imobiliar asa s-a exprimat: ca este o prevedere de anul trecut din iunie care obliga pe proprietari sa cumpere loc de parcare, altfel nu mai primesc ei autorizatie de constructie pentru viitoarele proiecte.

Numai verbal. Nu am incheiat contractul de v/c. Am incheiat doar antecontract si prelungire de antecontract intrucat nu a respectat termenul de 30.10.2017.La art. 9 paragraful 1 din antecontract scrie: in functie de optiunea lor Promitentii-cumparatori, pot cumpara si un loc de parcare, subteran sau suprateran, care va face obiectul si se va individualiza intr-un alt antecontract sau contract de v/c. Mentionez ca am dat avans de 14000 eur, cam 20 la suta, urmand sa ne dea extrasul de c.f. in 20 februarie.
Buna ziua! In decembrie 2016 am semnat un precontract cu un dezvoltatori imobiliar n care este specificat la rubrica alte clauze, ca optional pot solicita un loc de parcare. Acum respectivul ma obliga sa cumpar locul de parcare desi nu am masina si nici nu intentionez sa cumpar una in viitorul apropiat. Ce pot sa fac?