avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Activitate BogdanNeculai

Activitate BogdanNeculai

m-am aflat sub un contract cu o firma din cluj, nu mi s-a dat sa semnez nimic. nu mi s-a comunicat reumuneratia in nici un fel, iar tranferul a fost facut din contul personal al unei terte persoane, nicidecum de firma, ceea ce se mai numeste si evaziune fiscala.

Primul transfer avea la beneficiar :Bogdan Promenada: al doilea :iulian si nu mai stiu cum:
ideea este ca pe contract mi s-a falsificat semnatura. nu mi s-a oferit nici macar posibilitatea de al il citi.

As putea miza pe faptul ca ma aflu in necunostinta de cauza si sa cer in instanta contractul ?


nu exista alta posibilitate ? chiar si cu multe procese, pot sa le sustin financiar, doar pentru ca nu se poate dovedi nici primul trasfer cu un contract, mi-au falsificat semnatura pe contract. Ar fi un proces lung.
datorita faptului ca suma initiala nu a fost completa. +ca nu am primit banii in urma contractului sub care ma aflam, ci de la o terta persoana
Buna ziua,

In data de 20 decembrie am primit 2 sume de bani, ambele cu iban corect dar nume necorescpunzator.
Prima cuvenita, a doua necuvenita.

La apelul bancii am refuzat restituirea banilor.
Astazi am fost contactat de politie si amenintat cu o plangere penala cu incadrare in 243 NCP :

Art. 243
Însuşirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor
(1) Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al său se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi însuşirea pe nedrept a unui bun mobil ce aparţine altuia, ajuns din eroare sau în mod fortuit în posesia făptuitorului, sau nepredarea acestuia în termen de 10 zile din momentul în care a cunoscut că bunul nu îi aparţine.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală.

Ce repercursiuni poate avea aceasta stuatie ?

Multumesc