avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Activitate Simo1

Activitate Simo1

Răspuns la discuția Plata concedii medicale suprapuse
Multumesc mult!
Răspuns la discuția Plata concedii medicale suprapuse
Ar trebui sa fie luate in considerare astfel: CM1: 04-07; CM2: 08-23; CM3: 24-31? Am citit si anterior postarii initiale art. respectiv, insa avand in vedere ca toate cele 3 cm au perioade suprapuse nu imi este foarte clar modul de inregistrare.
Buna ziua! Ma puteti ajuta va rog cu urmatoarea situatie: Am o angajata care mi-a adus 3 concedii medicale care se suprapun: CM1 este din ziua 04 a lunii pana in ziua 08, CM2 este din 08 pana in 25, iar CM3 este din 24 pana in 31. Cele 3 concedii medicale au coduri de indemnizatie diferite. Avand in vedere ca se suprapun, care ar fi modul corect de inregistrare? Multumesc!
Multumesc pentru raspunsuri! Ideea este ca in instiintarea de plata primita de la IFN-ul respectiv mi se invoca art. 52 din legea 93/2009 conform caruia contractele de credit incheiate de IFN constituie titluri executorii.

In acest caz va trebui sa infiintez poprirea pe salariul angajatului in cuantumul sumelor comunicate de ei sau sa le cer mai multe detalii referitoare la credit (de ex suma totala de plata)?

Ulterior, am mai primit o instiintare de a face poprire pt un alt angajat in care creditor este tot IFN-ul respectiv, insa instiintarea este facuta "ca la carte" prin intermediul unui executor judecatoresc in care mi s-a anexat copia dupa incheierea de incuviintare a executarii silite. Tocmai de aceea in momentul acesta sunt in dificultate si nu stiu daca sa dau curs primei popriri. M-ar ajuta foarte mult sfaturile voastre. Multumesc!
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: am primit pe adresa firmei pentru un angajat o "instiintare de plata prin retinerea din veniturile salariale" de la o institutie financiara nebancara prin care mi se solicita sa retin din salariul angajatului o anumita suma de bani deoarece acesta a inregistrat intarzieri de plata de peste 60 de zile, iar ulterior mi se specifica ca in fiecare luna sa fac retineri din salariul angajatului respectiv pentru o alta suma pana cand voi primi din partea lor o notificare ca s-a achitat intreaga datorie. In aceasta instiintare nu este specificata suma totala a creditului pe care ar avea angajatul de platit ci doar numarul contractului de finantare si data contractului, precum si sumele pe care ar trebui sa le retin din salariu. Este legal acest lucru? Trebuie sa fac poprire pe salariul respectivului angajat, chiar daca suma pe care ei mi-o comunica depaseste 1/3 din salariu si instiintarea de a retine din salariu vine direct de la institutia bancara nefinaciara, nu de la un executor judecatoresc?