avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1810 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters456234

Activitate ContSters456234

Răspuns la discuția Succesiune
Buna ziua,

Revin din nou cu o întrebare.Unchiul meu a facut testamentul pe data de 30 Octombrie 2017, iar el in data de 20 Octombrie a început tratamentul de calmante , cu medicamente cu conținut de morfina(fentanyl si sevredol), opioide pentru calmarea durerilor , el a stat sub tratament 2 luni după semnare testa mentului , fiind lucid pana in ultimul moment, conducând, si mașina personală .Notarul nu i- a cerut nici un act medical, deoarece avea 49 de ani mergea pe picioarele lui, conducea mașina personal si nu s-a îndoit de capacitatea lui mintala, restabili inainte de semnarea testamentului.Noi nu ne-am gândit la lucrul acesta, eu si unchiul meu , ca se va ajunge aici după deces.
Frății unchiului meu vor sa se folosească de lucrul acesta ,declarând ca actul nu este valid , fiind fără discernământ.
Cum as putea eu sa dovedesc ca el era capabil mintal ?se poate face acum o expertiza IML după deces , pe baza rezultatelor medicale, ar trebui sa i-au legătura cu medicul oncolog care l-a ținut sub observatie?
Va Multumeac frumos.
Răspuns la discuția Succesiune
Multumesc frumos, asa am sa fac.
O zi buna sa aveti.
Răspuns la discuția Succesiune
Asa am sa fac , multumesc,
Inca o întrebate, pot face ceva sa obțin un ordin judecătoresc, pentru faptul ca a schimbat iala la usa, inainte sa se deschidă succesiunea?Iala a fost schimbată de sora mamei mele impreuna cu concubinul ei.
Va Multumesc.
Discuție Succesiune
Sunt singura moștenitoare a unchiului meu, care a decedat pe data de 2 Decembrie, fiind necăsătorit si fără copii,având părinții in viața cu vârsta de 82 respectiv 68 de ani.Pe mine m-a considerat ca si fiica lui tocmai de aceea eu am fost singura persoana care a avut grija de el, la medic , mâncat, spălat mutându-se la mine pe toata perioada lui critica.Ideea este ca unchiul meu mai are 4 frați dintre care si mama mea. Cei 3 frați nu sunt de acord cu testamentul , nu ma vor pe mine ca fiind unica moștenitoare , întorcând pe bunici mei împotriva mea, neacceptând testamentul nici bunici mei .Am discuta toate aceste lucruri la notar , explicandu-le ca ei dețin doar rezerva moștenitoare de 25% ca părinții eu fiind cu procentul cel mai mare.Eu am nevoie de actul de Moștenitor pe care bunicii mei nu sunt dispuși sa-l semneze , deoarece am probleme cu apartamentul , facturile si unchiul meu deține o pensie privată pe care doar cu certificat de Moștenitor pot intra in posesia ei, pensie pe care la rândul meu vr. asa le-o dau bunicilor mei.Le-am specificat faptul ca apartamentul unchiului meu este al lor si îl pot folosi cum doresc dumnealor, ei nefiind de acord deoarece vor sa-l trec pe numele lor, eu acest lucru nu pot sa-l fac deoarece unchiul meu mi l-a dăruit si mi-a spus sa am grija de el, si stiu ca daca o sa- l trec pe numele bunicilor mei fiind foarte in vârsta nu se vor bucura ei de el, intenția fiind a frățiilor care in continuu ma jignesc si cauta orice cale ca sa imi facă rau.De curând unul dintre frați a spart inchizatoare de la apart si a schimbat iala ca eu sa nu pot intra .Vreau un sfat in ceea ce privește acest lucru, daca pot sa acționez legal, cu un avocat, inca nu s -a deschis succesiunea, apartamentul este nelocuibil, eu imi doresc sa merg acolo sa ma reculeg , ei mi-au tăiat aceste drepturi.Va rog ajutați-ma cu un sfat legal, nu pot sa cad de comun acord cu bunicii mei ca ei sunt influențați de frății unchiului meu care ei nu au nici un drept , si gura moștenitoare in testament sunt eu pentru ca asa a vrut unchiul
Meu , ca lucrurile lui sa ajungă pe mana mea.Ajutati-ma cu un sfat.Va Multumesc .