avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate bujuu

Activitate bujuu

Răspuns la discuția Modificari apartament-mutare usa
pai nu pot scoate usa din tatani....ce vrei sa raman fara usa :)...in plus inainte de usa metalica a fost usa de brad:)...au trecut mai bine de 10 ani de cand mi-am pus usa...insa nu mai am nici o chitanta doar martori...care stiu cand am pus-o....
am inteles ca tipu(presendintele de asociatie) care se ocupa sa ne rezolve la toti problema a vorbit cu cineva sa ne faca proiectele si speram macar sa depunem actele pana la termenul somatiei...e nasol...oricum ...am fost si la primarie sa intreb si habar nu au aia de fapt. despre ce vorbeam... am obs ca daca nu ai vreo pila ,esti terminat ca nimeni nu iti da nici o informatie corecta....
ne trebuie prima data certificat de urbanism si apoi de abia se elibereaza autorizatia...sper doar sa fie intelegatori ...
-----------
Răspuns la discuția Modificari apartament-mutare usa
nu stiti cam dupa cat timp iti vine iar in inspectie (se da amenda) daca am primit somatie legat de aceasta constructie?
Răspuns la discuția Modificari apartament-mutare usa
Pai faza e ca inca 13 apartamente din acelasi bloc au cam aceasi situtatie... ca si ei si-au marit holul....
in ianuarie expira somatia de la primarie...

uzucapiunea stiam ca e valabila doar daca trec 30 de ani
sincer de cand e construit au trecut mai bine de 10 ani...ca prin 95-96 an facut mutarea asta...
Răspuns la discuția Modificari apartament-mutare usa
hai sa explic situatia mai limpede
este un bloc de 10 etaje,si la fiecare etaj sunt 4 apartamente ...2 opuse unul fata de celelalt si celelalte doua sunt dispuse lateral.....ideea e ca ,,,coridorul de la fiecare etaj e destul de lung cam 13-14 m...astfel ca cele 2 apartamente situate opus unul fata de celalalt si-au putut muta usa de la intrare cu vreo 2-3 m inspre coridor...evident ca nu e blocata nici o intrare..nu afecteaza cu nimic..teoretic ce e construit :doar punerea usii de la intrare...
da m-ar interesa daca stie cineva ce aprobari e nevoie.????..spatiul ala cum se poate include in Cf?
salut
cazul meu este urmatorul:
Ne-am mutat usa de la intrare cu 2,5 m in afara apartamentului...in sensul ca la fiecare etaj coridorul scarii este foarte lung si sunt 4 apartamente pe nivel...cele 2 apartamente din capete opuse au putut face modificarea de acest gen...practic ocupand ilegal 4 -5 metri patrati...cum as putea sa intru in legalitate
vecina de langa mine este de acord...mai trebuie ceva aprobari?