Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Modificari apartament-mutare usa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Modificari apartament-mutare usa

salut
cazul meu este urmatorul:
Ne-am mutat usa de la intrare cu 2,5 m in afara apartamentului...in sensul ca la fiecare etaj coridorul scarii este foarte lung si sunt 4 apartamente pe nivel...cele 2 apartamente din capete opuse au putut face modificarea de acest gen...practic ocupand ilegal 4 -5 metri patrati...cum as putea sa intru in legalitate
vecina de langa mine este de acord...mai trebuie ceva aprobari?
depinde de asociatia de proprietari, si de ce fel de constructie este vorba. Dar in principiu pentru modificari extensiveaveti nevoe de aprobari in scris. poate indeajuns de la asociatie si primarie. cine stie? poate chiar de la pompieri. Depinde cat de "improvizata" este aceasta mutare. Dupa cum mai spuneam si in alt post...fiecare proprietar de imobil conform la ce scrie in CF...are drept la o cota parte din partile comune. Daca e sa impartiti toata suprafata Casei Scarilor la numarul de apartamente, cam ce supraf va revine? In ce masura restrictionati accesul altora pe casa scarilor cu lucruri voluminoase gen mobila gata asamblata;electrocasnice mari? Daca dupa toate acestea urmariti niste pasi simpli, deveniti partial legal...cel mai greu vad e sa inscrieti acel spatiu in CF incat urmatorul posibil detinator al imobilului dumneavoastra sa poata beneficia de el :) Mult noroc...
hai sa explic situatia mai limpede
este un bloc de 10 etaje,si la fiecare etaj sunt 4 apartamente ...2 opuse unul fata de celelalt si celelalte doua sunt dispuse lateral.....ideea e ca ,,,coridorul de la fiecare etaj e destul de lung cam 13-14 m...astfel ca cele 2 apartamente situate opus unul fata de celalalt si-au putut muta usa de la intrare cu vreo 2-3 m inspre coridor...evident ca nu e blocata nici o intrare..nu afecteaza cu nimic..teoretic ce e construit :doar punerea usii de la intrare...
da m-ar interesa daca stie cineva ce aprobari e nevoie.????..spatiul ala cum se poate include in Cf?
nu prea ai cum ...decat daca iti vand toti proprietarii partea lor din partea comuna...o sa te omoare actele si munca de convingere! :D
Spatiul pe care il ocupi este un spatiu comun. Trebuie sa faci contract de vanzare - cumparare de la toti vecinii.

Totusi, pentru a evita munca de convingere si daca nu se opune nimeni, mai bine te bucuri de folosinta spatiului si in 10 ani poti invoca uzucapiunea.
Pai faza e ca inca 13 apartamente din acelasi bloc au cam aceasi situtatie... ca si ei si-au marit holul....
in ianuarie expira somatia de la primarie...

uzucapiunea stiam ca e valabila doar daca trec 30 de ani
sincer de cand e construit au trecut mai bine de 10 ani...ca prin 95-96 an facut mutarea asta...