Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, am o intrebare la dvs referitor la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, am o intrebare la dvs referitor la inchidere coridor ...

Buna ziua, am o intrebare la dvs referitor la inchidere coridor etaj 1 dintr-o cladire din Piata Unirii,Timisoara.
Eu am in coproprietate de 40 % un coridor de 10 mp etaj 1.
Langa acest coridor am avut un apartament pe care l-am vandut anul trecut la niste cetateni italieni.
Am convenit cu ei sa deschida usa de acces din holul principal pentru a nu mai intra in apartamentul care a fost al meu din acest coridor pe care ei nu sunt proprietari.
Eroarea s-a produs la incheierea actelor de vanzare la notar prin faptul ca nu am mentionat in cuprinsul actului deschiderea de catre acesti italieni a unei usi de acces in apartament din holul principal.
In urma cu cateva zile am inchis acest coridor cu usa si geam in conditiile in care exista gol de geam si usa la intrare pe hol.
Am primit invitatie la Politia Locala deoarece m-au sesizat vecinii si italienii care au cumparat apartamentul de la mine pe motivul ca nu am Aut.de Construire . Mentionez ca am acordul Asociatiei de proprietari din 2017 prin care s-a hotarat sa inchid coridorul pe cheltuiala proprie si am studiat Legea 50/1991 modificata in 2021 Art.11 in care este mentionat ce lucrari se pot efectua fara A de construire.
Ce pot sa fac in acesta situatie?Multumesc
Schimbarea destinatiei parti comune din condominiu se poate realiza numai cu respectarea disp L nr 196/2018 care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari
Legea in vigoare prevede ca proprietarii nu pot schimba aspectul si destinatia partii comune fara acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari-prin incheierea de contract de inchiriere sau de folosinta cu respectarea normelor de autorizare in constructii
Detineti acord notarial d ela toti coproprietarii ca renunuta la cota parte comuna in favoarea dv?
Detineti hotararea adunarii generale ?
Detineti contract de inchiriere/folosinta pentru parte comuna folosita exclusiv?
Ati informat asociatia si autoritatea fiscala teritoriala pentru modificare suprafata proprietate individuala?
Bună ziua,eu nu am schimbat destinația Coridorului și am hotărârea Asociației de Proprietari în care este precizat că se aprobă închiderea Coridorului etaj 1 pe cheltuiala proprie a mea. Menționez că există extras de carte funciară pe acest coridot iar eu dețin cota de 40 % din 10 mp.

ynocentta a scris:

Schimbarea destinatiei parti comune din condominiu se poate realiza numai cu respectarea disp L nr 196/2018 care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari
Legea in vigoare prevede ca proprietarii nu pot schimba aspectul si destinatia partii comune fara acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari-prin incheierea de contract de inchiriere sau de folosinta cu respectarea normelor de autorizare in constructii
Detineti acord notarial d ela toti coproprietarii ca renunuta la cota parte comuna in favoarea dv?
Detineti hotararea adunarii generale ?
Detineti contract de inchiriere/folosinta pentru parte comuna folosita exclusiv?
Ati informat asociatia si autoritatea fiscala teritoriala pentru modificare suprafata proprietate individuala?

V-a raspuns ynocentta mai sus. Ce nu ati inteles? Aveti ceva fara valoare.
Proprietatea comuna ocupata trebuie eliberata. Nu conteaza ca cineva v-a dat acordul intrucat nu are valoarea. Legea nu prevede ca poate fi ocupata cu acordul asociatiei.
Nu poate fi cumparata decat cu acordul tuturor coproprietarilor adica lucru imposibil. Daca un locatar vrea sa se plimbe pe suprafata comuna ocupata? E dreptul lui sa se plimbe unde vrea.
Din moment ce ati fost reclamat o sa primiti amenda si asociatia va poate pune o taxa chirie cat vor ei de mare de la ocupare si pana in ziua de azi.
Au fost cazuri cand a trebuit sa platesca pentru ~1m patrat ocupat 1000 de lei pe luna catre asociatia de proprietari la schimbarea conducerii. A contestat la judecatoriei si a pierdut dupa 2 infatisari. A primit termen sa predea si sa refaca spatiul cum a fost. A platit din urma de cand il ocupase adica de vreo 26luni.
A trebuit sa mai si plateasca sa schimbe toata gresia blocului de jos pana sus, intrucat nu a mai gasit gresie la fel dupa ce a scos usa .
w_v_w_v, utilizator