avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Activitate Mandras Gabriela

Activitate Mandras Gabriela

Discuție Demisie
Și dacă societatea rupe foaia de demisie și spune ca nu ai scris-o?
Sunt angajata la o firma in Brasov și primesc salariul din mâna nu prin virament bancar. Am deja 5 zile lucrate in plus și patronul vrea sa mai fac încă doua. L-am întrebat de cele 5 zile și mi-a spus ca are timp sa mi le acorde la anul ca nu e nici o graba. Nu semnez nici o condica și nici un stat de plata. De 4 1/2 luni îmi notez eu într-un carnetel orele lucrate. Singura dovada ar fi camera de supraveghere din galeriile comerciale Carrefour. Nu știu dacă e funcțională sau de decor. Altfel are vedere directa pe standul la care lucrez. Firma se numește SC Dumiravio Invest SRL și are sediul principal in Galați. As vrea sa-mi dau demisia dar mi-e frica ca s-ar putea sa nu-mi plătească salariul. Nu am nici o dovada plus ca pentru timpul lucrat am dreptul la 7 zile de concediu. Sunt o persoana introvertită și plâng ușor și nu pot sa m-a cert cu oamenii nici dacă am dreptate.
Am absentat 3 zile pentru ca patronul nu voia sa-mi dea demisia la zi. In data de 8 Ianuarie am fost la firma sa cer nota de lichidare care am înțeles ca trebuie sa o primesc in maxim 15 zile calendaristice. Astăzi 25 Ianuarie am fost din nou la firma și mi-au spus ca actele nu sunt gata, mai durează nu se știe cât. Menționez ca am scris pe o foaie de cerere, dar când le-am cerut sa semneze și sa-mi dea un număr de ordine au aruncat-o și mi-au spus ca pentru absent nemotivat nu este necesar. Eu ce fac acum , cât trebuie sa aștept ?