avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1265 soluții astăzi
Forum Activitate alex2210

Activitate alex2210

Buna ziua. Am fost admis pentru fintantare in programul Startup Nation iar pe 5 decembrie 2017 am platit 1500 de lei unei firme pentru inchirierea unui spatiu (1000 jumatate de luna + 500 avans), fara sa semnez contractul de inchiriere. In momentul platii am semnat o chitanta stampilata de administratorul firmei, care mi-a promis ca imi va face rost de extras de carte funciara, act care mi-ar fi folosit ulterior la decontarea chiriei prin Startup Nation. Au urmat cateva saptamani in care administratorul nu a mai raspuns la telefon. Abia pe 5 ianuarie 2018 mi-a raspuns la un mesaj, pe facebook, ca nu poate sa faca rost de cartea funciara. Si ca imi va inapoia cei 1500 de lei. De pe 4 ianuarie pana astazi ma tot amana si ma lasa sa insist. L-am avertizat ca apelez la politie si m-a amenintat ca nu imi mai inapoiaza banii daca fac asta. Eu cred ca oricum nu are de gand sa mi-i dea. Acum imi spune ca i-am tinut spatiul ocupat si ca el are de pierdut. Si ca, daca vreau banii inapoi, trebuie sa-i trimit o notificare ca doresc incetarea contractului din cauze care nu depind de mine. Dar, repet, nu am semnat acel contract. Si nu am folosit deloc acel spatiu. Oare in baza chitantei mi-as putea recupera banii?