avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Activitate mihai_vasile

Activitate mihai_vasile

Va multumesc pentru raspuns .Credeam ca voi fi obligat sa restitui suma referitoare la scolarizare proportional cu perioada nelucrata stabilita conform actului aditional nu si aceasta prima de fidelizare.
Buna ziua.

Firma pentru care lucrez m-a trimis la un curs de specializare pe care l-am absolvit acum 4 ani de zile. Costul scolarizarii a fost suportat integral de firma (aprox 5400 euro) .In momentul in care am absolvit cursul am semnat un act aditional prin care m-am angajat ca 5 ani de la momentul semnarii nu voi pleca din firma.In schimbul respectarii acestei conditii am mai primit o prima de fidelitate lunara. In actul aditional este mentionat faptul ca daca demisionez in acesti 5 ani sunt obligat sa returnez toti banii cheltuiti de firma pentru curs + prima de fidelitate lunara +dobanda legala iar perioada pentru care datorez prima de fidelizare este cuprinsa intre data semnarii actului aditional si data rezilierii contractului.

Intrebarea este daca voi demisiona sunt obligat sa returnez prima de fidelizare ?

Va multumesc anticipat!