Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Clauza de formare profesionala , prima de fidelitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Clauza de formare profesionala , prima de fidelitate

Buna ziua.

Firma pentru care lucrez m-a trimis la un curs de specializare pe care l-am absolvit acum 4 ani de zile. Costul scolarizarii a fost suportat integral de firma (aprox 5400 euro) .In momentul in care am absolvit cursul am semnat un act aditional prin care m-am angajat ca 5 ani de la momentul semnarii nu voi pleca din firma.In schimbul respectarii acestei conditii am mai primit o prima de fidelitate lunara. In actul aditional este mentionat faptul ca daca demisionez in acesti 5 ani sunt obligat sa returnez toti banii cheltuiti de firma pentru curs + prima de fidelitate lunara +dobanda legala iar perioada pentru care datorez prima de fidelizare este cuprinsa intre data semnarii actului aditional si data rezilierii contractului.

Intrebarea este daca voi demisiona sunt obligat sa returnez prima de fidelizare ?

Va multumesc anticipat!
Da, veti fi obligat sa restituiti suma proportional cu perioada nelucrata din perioada stabilita conform actului aditional la contractul individual de munca.
Va multumesc pentru raspuns .Credeam ca voi fi obligat sa restitui suma referitoare la scolarizare proportional cu perioada nelucrata stabilita conform actului aditional nu si aceasta prima de fidelizare.