avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Activitate Anca8181

Activitate Anca8181

Multumesc pentru raspuns.

Cred ca nu m-am exprimat prea bine mai sus, asa ca revin. Inteleg ca din punct de vedere legal pasii ar fi urmatorii:
- solicitarea unei alte autorizatii de constructie pe numele actualului proprietar (vanzatorul)
- act vanzare-cumparare la notar pe teren, in care se specifica si ca exista constructie nefinalizata pe teren si preluarea drepturilor din autorizatia de constructie pe numele meu
- receptie si intabulare pe numele meu.

Solutia aceasta este corecta din punct de vedere legal si evit riscul de a nu putea sa intabulez casa?

Multumesc inca o data pentru timpul acordat!

Buna ziua,

Vreau sa cumpar o casa construita in 2009 dar pentru care nu s-a facut receptia si intabularea (numai mansarda la interior nu este finalizata); a avut autorizatie de constructie valabila un an care nu a mai fost prelungita.
Vanzatorul vrea sa facem act de vanzare-cumparare numai pe teren si ulterior sa imi faca autorizatie de constructie, receptie si intabulare direct pe numele meu.
Este posibil sa facem asa si la ce riscuri ma supun daca accept aceasta varianta? (adica poate sa ma puna primaria sa demolez casa ori ceva de genul acesta?)

Multumesc