avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters457795

Activitate ContSters457795

Buna ziua as avea nevoie de un sfat daca se poate in legatura cu divorțul juridic.
Soția mea a intentat divorțul la judecătoria orasului de domiciliu de un an de zile. Eu sant plecat in italia si nu am nici o intenție sa ma prezint la vreun proces si nici sa angajez un avocat. Am fost căsătoriți timp de 7 ani nu avem bunuri cumparate in comun si nici copii. De fapt ar fi o masina da am decis sa io las ei si un cont in banca cu circa 7000 e. Am renuntzat la tot din propria inițiativă in momentul cand ea a intentat procesul de divorț. Au fost pana in acest moment 3 ședințe de judecata la care normal eu nu mam prezentat si din cate am vazut sa amanat totul la o ulterioara data. Ce ma sfatuiti cat credeți că mai dureaza totul dacă eu continui sa nu ma prezint si in ce mod ma poate afecta. Va multumesc anticipat tuturor
Discuție Mostenire
Buna ziua ma numesc Vasile si as avea nevoie de un sfat. Cum trebuie sa procedam si ce trebuie sa facem in cazul nostru. Suntem 2 fratzi tatal a murit acum 20 de ani. Mama este in viața din urma lor ramane un apartament in oras cu titlu de proprietate pe ambi parintzi,cumparat de amândoi cand noi eram copiii mici. Apartament in care momentan locuieste mama. In apartament am investit in ultimi ani circa 9000 de euro renovandul. O casa la tzara unde fratele a facut ceva mici modificari si 6 ha de pământ extravilan teren cu finalitate agricola pe care nu exista nici un titlu de proprietate acestea find mostenite de tatal nostru la randul lui de la parintzi sai. Tatal meu a avut 7 fratzi din care mai supravietzuieste doar unu dar nici unul din ei nu a avut pretentzie la ceva din casa parinteasca. In schimb fiecaruia dintre fratzi ia fost repartizata o cota de teren de catre bunici cand acestia erau inca in viatza. Deci in calcul ramanem doar mama eu si fratele meu ce ar trebui sa facem. Va multumesc anticipat Vasile