avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate dia_cj2005

Activitate dia_cj2005

Răspuns la discuția Demisie la zi
Va multumesc mult pt informatii! M-ati lamurit :)
Discuție Demisie la zi
Buna ziua
Doresc sa plec cu demisie la zi , sau cel putin o sapt de stat in preaviz . Am semnat contract in care este specificat un preaviz de 20 de zile lucratoare. Insa sper sa pot pleca mai repede . Daca nu doreste angajatorul sa imi dea drumul mai repede , as putea sa plec cu demisie la zi? Daca incep munca in data de 13 oct , demisia incepand cu data sa fie : 12 octombrie ..? sau 13
Multumesc anticipat
Buna, revin cu detalii noi..:d
Am fost sunati de catre cei de la Orange...si am rezolvat!! am trecut pe prepay,ne-am putut pastra numerele(pe care ei ne-au transmis prin raspunsul lor ca nu le mai putem tine),si nu am fost pusi la plata unor despagubiri!! deci totul s-a terminat cu bine, asa cum trebuia delatfel!
Răspuns la discuția In caz de divort...
s-au investit banii in casa: amenajari,etc.Insa ea cand a divortat a renuntat la orice bun!
Răspuns la discuția In caz de divort...
Multumesc, am sa ii transmit! Cred ca va face partaj, multumesc
Buna , nasa mea de cununie a divortat. Ea cu fostul ei sot au apelat la un credit de nevoi personale in timpul in care erau casatoriti.La acest credit el este titular, iar ea e coplatitor! Acum ,dupa ce au divortat...daca el nu plateste..ea este obligata intr-un fel...? Ce se poate face ..daca e obligata sa plateasca ea..pt ca nu vrea sa dea nici un ban...

Multumesc anticipat!
Buna..vreau sa va transmit ca .am trimis la Orange o denuntare unilaterala a contractelor /abonamentelor...si binenteles ca am primit raspuns ca va trebui sa platim ceva daune...asa ca am mers mai departe si am inaintat o sesizare la Protectia consumatorului! Revin cu amanunte!
Multumesc
Răspuns la discuția Asigurare obligatorie locuinta
Va multumesc pt ajutor, insa se pare ca a trebuit sa platim diferenta de la 20 la 30 euro!..asta e legea..
Buna, am incheiat un contract in data de 18 sept 2013 prin telefon in valoare de 7 euro cu Tva inclus, contract incheiat pe o perioada de 6 luni fara nici o achizitie.Mi s-a comunicat ca mi se va trimite o copie a contractului prin mail,insa care nu s-a trimis nici in prezent.Abonamentul care a intrat in viguare este de 8,68 Euro TVA inclus,nu 7 Euro cu Tva inclus asa cum ne-am inteles prin telefon! Am incercecat sa reziliez contractul azi , dar mi s-a comunicat ca am la dispozitie 14 zile de la data incheierii, insa eu nu am primit nimic pe mail.De precizat : exista inregistrari ale convorbirilor si de atunci si de acum!
Am incercat sa reziliez contractul dar nu ma lasa , mi-au spus sa depun o sesizare la orice punct Orange !
Se poate sa reziliez contactul conf legii :
Legea 161/2010 pentru modificarea art. 84 din Legea nr. 296/2004 privind Codul consumului si a Legii nr. 193/2000 privind clauzele abuzive din contractele incheiate intre comercianti si consumatori

Multumesc

Buna ziua
Detin o locuinta achizitionata prin credit imobilar ipotecar din 2006.De cativa ani s-a dat legea asigurarii obligatorii pt pocuinta,insa dupa cum se stie banca pe mine ma obliga sa inchei si cu ei o asigurare pt acest imobil,deoarece este ipoteca.De vrea 3 ani, noi am incehiat o asigurare obligatorie facultativa aproximativ 100 lei,PAD,pe cea de la banca NU.An de an mergeam cu ea la banca pt a se atasa dosarului. Anul acest, mai exact ieri ,20 sept,nu ne-a fost acceptata de catre banca ,specificand ca nu e valabila cerintei lor, ei nu o recunosc..si ca ar fi recomandat sa platim o diferenta pt daune suplimentare. Ei susin ca nu accepta PAD ,ci PAd +. INsa pad+ nu exsita decat de la un imobil evaluat de la 30 mii euro in sus,iar al nostru nu e mai mult 20 mii euro!
SUNT obligat sa am 2 asigurari?? pad sau ..pad + pt ca banca ma obliga sa fac si PAD si PAD+...ce e de facut???

Multumesc anticipat