avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1203 soluții astăzi
Forum Activitate Pricop St

Activitate Pricop St

Buna ziua,
Adresez o intrebare pentru sotia mea.
In momentul actual are un stagiu de cotizatie efectiv de 34 ani 10 luni si 18 zile. Virsta 56 ani.
Din acesti ani , 16 ani, 9 luni si 3 zile sunt lucrati in conditi GR II, anterior datei de 1 aprilie 2001. rezultind un stagiu suplimentar de 4 ani conform legii 3/1977. Dintr-o intrebare adresata anterior, am inteles ca acest stagiu suplimentar se adauga doar ca stagiu de cotizare, fara reducerea virstei de pensionare pentru limita de virsta.
D-na ministru al muncii Raluca Turcan a afirmat in media ca in noua lege a pensiei la care se lucreaza, stagiul de cotizatie complet pentru femei, de 35 ani care ar trebui sa fie atins gradual in ianuarie 2030, se va reduce si va fi atins in ianuarie 2026.
Intrebare: Pentru completarea celor 35 ani de cotizare efectiv pentru pensia limita de virsta , se poate incheia un contract de asigurare cu casa de pensii pentru plata celor 2 luni lipsa din stagiu de cotizare de 34 ani 10 luni si 18 zile?

Va multumesc!
Buna ziua,
Adresez o intrebare pentru sotia mea.
In momentul actual are un stagiu de cotizatie de 34 ani 10 luni si 18 zile.
Din acesti ani , 16ani, 9 luni si 3 zile sunt lucrati in conditi GR II, anterior datei de 1 aprilie 2001. Conform legii 3/1977 ,are dreptul sa i se ia in calcul la vechimea in munca un an si trei luni pentru fiecare an lucrat in gr II de munca adica 4 ani. Este nascuta in luna mai 1965 si conform Anexei 5 din legea 263/2010 ar trebui sa iasa la pensie pentru limita de virsta la 62 ani si 10 luni si un stagiu de cotizare de 34 ani si 2 luni in conditii normale.
Intrebare: cei 4 ani rezultati in urma celor 16 ani lucrati in gr II de munca, ajuta la reducerea virstei de pensionare sau se adauga ca stagiu de cotizare la cei 34 ani 10 luni si 18 zile?
Bună ziua,
Din punct de vedere legal, este corect sa încasez pensie pentru limita de virsta, conform deciziei de pensionare și salariul de la actualul angajator (privat) fără a întrerupe activitatea?
Răspuns la discuția Cind pot iesi la pensie?
Da intrebarile au fost pentru doi colegi care nu au cont .
Multumesc!
Buna ziua.
Am 54 ani si lucrez din 1989 (2-10-1989)
Din 1-02-1997 si pina in prezent lucrez in Gr.1 de munca.
- La ce virsta pot iesi la pensie ?
- Am lucrat din 1978 si pina in prezent, numai in industria petroliera - interventii sonde petrol si gaze la Schela Moreni, 7 ani in Gr.2 si 34 ani in Gr. 1, la Petromar Constanta -ofshore (platforma)
- Punctajul obtinut pentru calculul cuantumului pensiei se imparte la 25 ani sau la 35 ani
Din punct de vedere legal este corect sa fiu chemat la serviciu pentru o zi sau mai multe, fiind în concediu de odihna, fara un document scris? In cazul in care se întîmpla un accident rutier în timpul deplasării la serviciu sau accident de munca, cum va fi justificat de angajator in acest caz? Este un aspect care se practica la firma unde lucrez.