Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Admitera la serviciu din C.O.
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Admitera la serviciu din C.O.

Din punct de vedere legal este corect sa fiu chemat la serviciu pentru o zi sau mai multe, fiind în concediu de odihna, fara un document scris? In cazul in care se întîmpla un accident rutier în timpul deplasării la serviciu sau accident de munca, cum va fi justificat de angajator in acest caz? Este un aspect care se practica la firma unde lucrez.
In mod normal rechemarea din concediul de odihna se face pentru cazuri speciale, situatii de forta majora, pericol iminent de catastrofa, etc. Oricum emiterea unui document de rechemare este obligatorie. In cazul unui accident in situatiile prezentate de dvs., raspunderea poate reveni salariatului, care nu va putea justifica prezenta si activitatea la locul de munca, in timpul concediului de odihna.
Daca se inregistreaza un eveniment/ AM de traseu respectiv un eveniment/ AM la locul de munca/ postul de lucru si nu exista un document scris pentru rechemarea dvs. din CO (pentru perioada/ data ...., in intervaslul de timp ...), nu se va putea efectua cercetarea ca AM si dosarul de cercetare nu va fi avizat de catre ITM.
Solicitati angajatorului sa emita document scris, cu nr. de inregistrare/ data daca va recheama din CO.
In anumite conditii, revenirea la serviciu poate fi posibila numai in urma unei instruiri periodice in domeniul ssm cu consemnare in fisa individuala de instruire, document obligatoriu de avut in vedere in cazul efectuarii unei cercetari a unui eventual eveniment produs.