avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate Bgd30

Activitate Bgd30

intrebarea era adresata lui @cyan.
multumesc de link. A fost util.

Gabriela Monica Ionescu a scris:



Bgd30 a scris:

Statul roman in ce baza legala va aplica amenda la impozit?


Amenda la impozit?

Ce anume vreti sa spuneti?


1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
@ roberto92 : multumesc de raspuns si sfaturi.
am sa trimit o recomandata catre ei conform celor spuse de tine mai sus.
PS: calculul celor 394 de zile rezulta din data stampilei OP de pe plic.
Buna ziua,
Sunt rezident in romania si am primit si eu o instiintare ca am depasit viteza in italia, regiunea Padova. Problema este ca am primit instiintarea dupa 394 de zile de la data producerii contraventiei. in cazul asta, conform celor spuse de dumenavoastra mai sus, se aplica prescrierea?
Statul roman in ce baza legala va aplica amenda la impozit?
Multumesc de respuns.
Totusi, fara o instiintare intr-un termen rezonabil (sa spunem 3 luni de la data producerii faptei) a procesului verbal care constatat contraventia, mi se pare un pic ciudat. Acum nu stiu legile statului italian, dar ideea e ca ar fi trebuit sa primesc mai intai procesul verbal de contraventie, iar mai apoi, in cazul in care nu raspund, sa fiu instiintat ca am de platit cu penalitati si costuri procedurale o anumita suma.
Dat fiind faptul ca am fost in vacanta in Italia, cum ar putea Statul italian (prin recuperator, ca de la el a venit scrisoarea de instiintare) sa ma sanctioneze in cazul in care nu platesc amenda?
Ce altceva as mai putea sa fac?
Buna seara!
Am primit o instiintare de contraventie de la politia locala a unui oras din Italia, prin care mi se comunica ca am depasit viteza legala cu 14km/h pedata de 05.01.2017. Instiintarea a venit cu mai mult de un an dupa savarsirea faptei. Conform legii romane in vigoare OUG 2/2001 art 13 din dispoziții generale spune ca neinstiintarea in termen de 6 luni duce la prescrierea faptei. Intrebarea e aceasta amenda trebuie contestata sau e deja nula?