avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1082 soluții astăzi
Forum Activitate mariusoltului

Activitate mariusoltului

Nu sunteti bine informata. Atestatul se elibereaza pentru vehicul, nu pentru persoana. Cartea masinii ramane aceeasi, cu mentiunea "vehicul istoric", doar se trece noul proprietar. Numai pentru scutirea de plata a rovignetei se reface cererea pe noul nume si numar de inmatriculare.
Buna ziua, ma numesc Marius si am achizitionat pe 31 decembrie 2017 un vehicul istoric. Eram in excursie de Revelion la Piatra Neamt, unde gasisem pe net un anunt de vanzare pentru respectivul vehicul. M-am intalnit cu proprietarul, ne-am inteles, i-am platit si am facut contractul de vanzare-cumparare, stabilind livrarea pe platforma, dupa terminarea sejurului meu. Pe data de 15 ianuarie 2018 am mers la primarie, am depus actele pentru luarea in evidenta si cererea de scutire a impozitului, avand mentiunea pe carte "vehicul istoric". Numai ca azi am aflat ca trebuie sa platesc acest impozit, ca nu am declarat masina in anul in care am cumparat-o. Mentionez inca o data ca masina a fost cumparata duminica, ultima zi a anului. Mi se pare aberanta situatia. Ma puteti sfatui ce sa fac sa nu platesc acest impozit?