avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate Narcisa Daniela

Activitate Narcisa Daniela

Răspuns la discuția Comisie rogatorie internationala
Adresa unde locuiesc eu in italia este în contractul de casa care l.am depus la dosarul de divorț împreună cu contractul de muncă ambele traduse din italiana în română. Avocatul mi.a zis ca trebuie sa.i dau bani pentru traducerea scrisorii pe care trebuie sa o trimeata pentru ancheta cea dr la tribunal din romania împreună cu adresa data de tribunal dar tot avocatul m a pus pe mine sa.i fac rost de autoritatea competentă care se ocupă cu anchete în italia Și eu am mers la primăria orașului unde sunt in italia si am luat adresa si numele doamnei care se ocupă de anchete sociale daca trimite direct la dumneaei prin posta este posibil

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Da, foarte probabil avocatul va trebui sa traducă adresa în italiană.
Altfel poate dura câteva luni numai până se traduce.
Ati dat bani de cheltuieli cu tradusul si xeroxul la avocat?

Răspuns la discuția Comisie rogatorie internationala
nu s.a trimis absolut nimic către italia pe 7 am avut prima infatisare iar cea de.a 2 a va fii pe 28 februarie si ancheta la mine nici nu a venit deoarece avocatul imi cere adresa sa trimeata scrisoare dar ce adresa de la tribunal sau de la primăria de unde sunt eu in italia ori de la poliția locală ori la ambasada asta nu inteleg cine trimete scrisoarea din romania si unde in italia sa ajunga ei la mine sa.mi faca ancheta


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Luati legatura cu avocatul ca sa va informeze de la dosar în concret.
E posibil sa dureze mult până se efectuează ancheta prin comisie rogatorie.
La el s-a făcut repede ca e in tara.


Răspuns la discuția Comisie rogatorie internationala
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Si unde trebuie sa trimeata? Asta nu stiu


Olimpiu DRUȚĂ - Cabinet de Avocat a scris:

Nu avocatul trimite scrisoarea, ci instanța va solicita efectuarea unei anchete psihosociale prin comisie rogatorie.

Buna seara ! O intrebare am si eu sunt in divorț cu minor eu locuiesc in italia si minorul este în romania cu tatăl său. Instanța a cerut comisie si la el si la mine la el a fost făcută această comisie dar la mine inca nu unde trebuie sa trimeata avocatul meu scrisoarea sa vina comisia rogatorie la domiciliul meu din italia ? Cum luam legatura cum ii înștiințam ca este nevoie sa.mi faca ancheta la domiciliul meu din italia ?