avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1008 soluții astăzi
Forum Activitate AnO123

Activitate AnO123

Bună ziua. Am o prietena, are 16 ani, în octombrie împlinește 17, care are probleme cu mama ei, consuma băuturi alcoolice și ii face scandal în fiecare zi, uneori folosește chiar violenta. Acum s-a angajat, și ar vrea sa se mute în chirie cu mine, dar mama ei ne amenință că ne va face probleme cu politia. Menționez ca părinții ei sunt divorțati și este în grija mamei. Care ar putea fi consecințele dacă s-ar muta cu mine în chirie? eu fiind majora. Sau ce se poate face în cazul acesta. Cu mama ei nu este nicio cale de înțelegere și nu va mai putea sa stea cu ea, ii este foarte frica sa nu o omoare sau sa o bata. de 2 zile sta la mine și nu vrea sa se întoarcă acasă.
Discuție Reținere
Bună. Scriu aici în speranța că o să mă puteți ajuta cu un sfat și o cale pentru a rezolva situația. Prietenul meu a stat în Italia în perioada 2004-2012 sau 2013. A fost implicat într-un proces cu acuzare de viol împreună cu încă 4 băieți în anul 2011. Era minor la acea vreme avea 16 ani. A fost la 2 procese la Milano dar nu s-a dat nicio pedeapsa. În 2012/13 a venit în România la mama lui pentru ca era bolnava și pentru a-și continua studiile pentru ca tatăl lui vânduse casa din Italia și s-a mutat și el în România. Părinții lui sunt divorțați. În 2013 tatăl lui a primit o scrisoare de la tribunal prin care era informat ca o sa fie un alt proces. Tatăl lui l-a sunat pe avocat sa ii spună ca băiatul e plecat în România și ca nu o sa poată ajunge la proces, avocatul a spus ca nu e nicio problema și ca îl va anunță cum se va termina procesul. Și asta a fost tot. De aici înainte niciun telefon de la avocat, nicio scrisoare, înștiințare, nimic. Anul acesta în Ianuarie am mers împreună cu prietenul meu în vacanta ÎN Italia, în prima zi când am ajuns mai multe mașini de politie s-au ținut după noi prin tot orașul, ne gândeam ca poate așteaptă sa facem ceva greșeli în trafic și sa ne amendeze. Dar în următoarea zi, de dimineață carabinieri ne-au bătut la ușa, fără mandat de arestare sau un motiv pentru care au venit. Ne-au cerut buletinele și i-au pus cătușele prietenului meu și l-au dus. Nu am știut absolut nimic de el, ce se întâmplă sau de ce l-au luat. În acea zi am primit un telefon de la el și mi-a spus ca a fost condamnat la 3 ani și 2 luni pentru procesul care s-a încheiat în lipsa lui acum 7 ani. El este declarat sustras de la proces. Ceilalți băieți implicati au primit 7 ani cu suspendare fiind găsiți vinovați. El este nevinovat, a fost o joaca de copii și adevărata poveste nu are sens sa o spun, ceea ce trebuie e sa știți e ca nu a fost niciun viol sau abuz. După acea zi în care l-au luat eu nu am știut nimic de el, a durat 2 săptămâni sa ajungă avocatul la el și doar când a venit tatăl lui în Italia a putut sa ii ducă niște haine și bani. Nu mi se pare normal ceea ce s-a întâmplat, daca fugea din cauza procesului acum nu se mai întorcea în Italia, am plecat într-o vacanta. Și în schimb nu e normal sa nu primești nicio înștiințare ca ești acuzat și când vii sa iei o persoana de acasă după părerea mea ar trebui sa ai un mandat de arestare ca să știe omul pentru ce îi pui cătușele. Deja a trecut o luna și am luat un avocat Italian dar care se mișcă cam greu și eu nu știu Italiana ca să vorbesc cu el, un prieten vorbește cu el. As dori sa știu ce posibilități sunt și o cale de rezolvare, sunt foarte disperata, nu mai știu ce sa fac. Va mulțumesc frumos, o seara frumoasa.