avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Activitate loricul

Activitate loricul

Expunere caz:
Sunt din Arad. In weekend am participat la un curs in Predeal. Cazarea asigurata la un hotel din zona, cu parcare privata, camere de supraveghere, etc. Mi-am parcat autoturismul in fata intrarii in hotel, pe spatiul special amenajat pentru parcarea autoturismelor clientilor hotelului. Duminica dimineata, am avut o surpriza teribila, si anume mi-am gasit autoturismul grav avariat in parcare. Nimeni nu stia nimic despre ce s-a intamplat. M-am dus la politia din localitate pentru constatare, avand in vedere ca eu la ora 12 trebuia sa plec spre casa. Am luat legatura cu directorul hotelului pentru a-i expune situatia. M-a asigurat ca in cursul zilei de astazi va urmari inregistrarile camerelor de luat vederi pentru a-mi comunica numarul de autoturism al celui care a provocat dauna, in cazul in care "voi avea noroc sa fie vizibil pe inregistrari". In opinia mea, fiind o parcare privata in cadrul complexului hotelier, iar autoturismul meu corect parcat in locul amenajat in acest scop, consider ca e responsabilitatea hotelului pentru eventualele pagube produse autovehiculuilui.
Care ar fi procedura de urmat in acest caz?
Am fost oprit in trafic de agentul de politie care mi-a intocmit proces-verbal pentru depasirea vitezei legale in localitate. Acesta sustinea ca radarul montat pe autoturismul sau aflat in deplasare i-a indicat viteza mea de deplasare de 108 km/h. Cu certitudine afirm ca nu am depasit in localitate viteza de 60 km/h. La solicitarea mea, agentul mi-a aratat un film in care se vedea autoturismul meu pe sosea si nicio casa in jur. Am aflat din surse diverse ca autoturismul politiei nu avea nici omologare si nici verificare metrologica pentru aparatul de radar montat. Nu am semnat procesul verbal deoarece nu eram de acord cu cele mentionate de agentul de circulatie, nu am primit procesul verbal si mi-au emis dovada de circulatie provizorie avand in vedere ca mi-au retinut permisul.

E bine sa fac plnagere la politie inainte de a primi procesul verbal? Nu era firesc sa primesc un exemplar indiferent daca l-am semnat sau nu? Pot sa solicit anularea procesului verbal in cazul in care probele nu sunt valide (aparatul de radar nefiind verificat metrologic) si restituirea permisului de la serviciul politiei rutiere?