avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1881 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters459417

Activitate ContSters459417

Am mai scris odata dar nustiu daca a aparut.
Dupa cum spuneam, acum cateva zile am fost implicat intr-un incident foarte neplacut. Eram in miez de noapte la gemuletul unei farmacii pt a cumpara siropele pt bebele nosttu care era racit. Intre timp apare o masina, opreste fix pe trecere si coboara din ea un tip care nu prea putea sa mearga drept. A venit si el la gemulet. L-am intrebat pe domn daca crede ca e inregula cum a lasat masina. Si a inceput sa ridice brusc tonul spunandu-mi ca cine ma cred eu, de ce il fac nebun, ca imi arata el mie acuma, etc. Mi s-au inmuiat genunchii pt ca nu ma asteptam la reactia asta. Abia asteptam sa primesc odata siropelele sa plec. Dupa ce mi-am luat medicamentele omu m-a imbrancit odata si am crezut ca urmeaza sa si loveasca (a si zis ca hai sa ne batem). Am lovit eu primul. Apoi a cazut dar s-a ridicat si a sarit la bataie. M-am ferit putin apoi am fugit sunand in acelasi timp la politie. O singura lovitura i.am dat. El nu a apucat sa ma loveasca pt ca m-am ferit.
A venit politia. Ne-am calmat dar pt ca el a mai fost putin recalcitrant si fata de politisti, a fost incatusat pt cateva minute. Apoi descatusat ca sa se poate sterge de sange. El a luat doua emenzi (tulburare si refuz legitimare) eu doar 200lei pt tulburare. A recunoscut ca a consumat alcool, ca este masina lui, dar nu a recunoscut ca el a condus-o (desi venise singur si il vazusem in clar cum a coborat de la volan; cred ca sunt si camere pe acolo). Politia nu i-a pus etilotestul si a zis ca n-are ce sa-i faca (pe partea rutiera) din moment ce el a zis ca nu el a condus. A zis ca politia trebuie sa constate cu propriile simturi ca el ar fi condus.
A doua zi ma prezint la sectie. Aflu ca nu e prea bine : individul are fractura de piramida nazala dar nu i-a fost pusa viata in pericol. Au zis ca tipul sigur va merge sa-si scoata certificat med.legal si imi va depune plangere. Ce ma sfatuiti sa fac? Eu nu vreau sa ajung in judecata cu el. Sunt dispus sa ne intelegem.