avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1782 soluții astăzi
Forum Activitate piciuletz

Activitate piciuletz

Răspuns la discuția Vanzare societati comerciale
Mii de multumiri!
Buna ziua,

Suntem in negocieri cu o firma din SUA care este interesata sa cumpere doua societati comerciale inmatriculate in Romania. [un SRLromanesc si o Sucursala a unei societati din Franta]

As vrea sa va intreb care sunt operatiunile ce trebuiesc facute din punct de vedere juridic, respectiv cele pentru Registrul Comertului, pentrua ceasta vanzare.

Va multumesc anticipat!
Buna dimineata,

Am si eu o intrebare la Dumneavoastra. Vreau sa inregistrez o sucursala a unei firme din strainatate cu denumirea "Sucursala Eastern Europe". Se poate inregistra asa, ca sintagma? Pentru ca daca vreau sa folosesc "Sucursala Romania" trebuie sa fac cerere la Guvern. Pentru 'Eastern Europe" trebuie facut acelasi lucru? Nu am gasit nicaieri in legislatie, dar pracitca bate filmul... Si nu vreau sa apuc sa fac toate actele si sa trebuiasca sa o iau de la capat.

Multumesc!
Examen de intrare in profesie nu exista. Se intocmeste dosarul personal cu cererea de inscriere in Colegiu, cu actele necesare [toate acestea se fac la sediul Colegiului], se plateste taxa si gata!
Tot atunci e bine sa ceri si indrumator daca nu ai deja unul.
Dupa 2 ani de stagiu se da examen de definitivat cu prezentarea unei lucrari de definintivat dintr-o tema pe care ti-o alegi singur. La dosarul pt def se anexeaza si contractul cu indrumatorul+opinia acestuia asupra activitatii stagiarului.

Eu am dat examenul anul trecut. Materia pe care am avut-o de studiat a fost destul de vasta si examenul a fost serios. Cu o pregatire serioasa totul e ok!
Si daca facem o instiintare catre Reg Com sa opereze modificarile in virtutea Ordinului Presedintelui Institutului de Statistica? Daca tot nu stiu cei de la registru cum sa procedeze? :P
Si pe baza instiintarii sa ne elibereze certificatele noi cu o incheiere de judecata? :D