Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vanzare societati comerciale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vanzare societati comerciale

Buna ziua,

Suntem in negocieri cu o firma din SUA care este interesata sa cumpere doua societati comerciale inmatriculate in Romania. [un SRLromanesc si o Sucursala a unei societati din Franta]

As vrea sa va intreb care sunt operatiunile ce trebuiesc facute din punct de vedere juridic, respectiv cele pentru Registrul Comertului, pentrua ceasta vanzare.

Va multumesc anticipat!
pentru societatea din romania ce va fi cumparata vor fi depuse la ORC

1. Cerere de înregistrare (original);
2. Actul modificator al actului constitutiv (hotărârea adunării generale a asociaţilor/ decizia asociatului unic sau actul adiţional
la actul constitutiv); pentru SNC, SCS, GIE, GEIE, actul modificator se întocmeşte în formă autentică (original);
3. Actul constitutiv actualizat; pentru SNC, SCS, GIE, GEIE acesta se depune în formă autentică;
4. Contractul de cesiune, în original; dacă actul modificator conţine toate clauzele referitoare la drepturile şi obligaţiile
cedenţilor şi cesionarilor şi a fost semnat şi de aceştia, contractul de cesiune nu se mai prezintă;
5. În cazul dobândirii de părţi sociale prin succesiune, se vor depune, după caz: certificatul de deces şi certificatul de moştenitor
(copii), în cazul în care s-a prevăzut clauza continuării societăţii cu moştenitorii, declaraţia asociaţilor din care să rezulte că
sunt de acord cu continuarea societăţii (original), actul de numire al curatorului (copie), emis de autoritatea tutelară, în
situaţia în care moştenitorii sunt minori; contractul de societate, dacă este cazul (exemplu transmiterea părţilor sociale de la
asociatul unic către mai mulţi asociaţi).
6. Declaraţiile date pe proprie răspundere de către asociatul unic/noii asociaţi care prin cesiune sau moştenire au dobândit părţi
sociale/noii administratori (original);
7. Certificatele de cazier fiscal pentru asociaţii care intră în societate, în cazul în care transmiterea părţilor de interes sau a
părţilor sociale se efectuează către persoane din afara societăţii;
8. Certificat, în traducere legalizată, de la registrul în care este înmatriculată persoana juridică din străinătate, care să ateste
existenţa acesteia;
9. Dacă potrivit actelor de cesiune s-au obţinut câştiguri de către cedentul persoană fizică din vânzarea părţilor sociale/
acţiunilor, câştiguri determinate ca diferenţă pozitivă între preţul de vânzare şi valoarea nominală/preţul de cumpărare, se vor
depune şi documentele de plată a impozitului pe venit.
10. Dacă este cazul:
- avizele prealabile prevăzute de legile speciale (original);
- împuternicire specială sau avocaţială pentru persoanele desemnate să îndeplinească formalităţile legale (original).
11. Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale:
- taxa judiciară de timbru, în original;
- timbre judiciare;
- taxe de registru;
- tariful de publicare în Monitorul Oficial, Partea a IV-a.
Mii de multumiri!
In principiu acestea sunt toate actele DAR ca ele sa fie intocmite va trebui sa aibe la baza printre altele si:
- hotarare AGA cesionarul prin care hataraste cumpararea acestor societati
- un extras de registru emis de autoritatea unde este inmatriculata
- o scrisoare de bonitate bancara
- etc.
Eu recomand ca aceste acte sa se faca la notar.
Florian Turlete, Avocat