avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate anusca14

Activitate anusca14

Răspuns la discuția Sanctiuni angajat
Multumesc pentru informatii. Voi incerca sa fiu mai concret. Am o firma de paza unde respect prevederile legale privind angajarea ( CIM, declaratii, note de informare ,protectia muncii etc ).Agentul de securitate gaseste un loc mai bun ( platit sau unde sta mai mult) si pleaca. Desi in contract este prevazuta perioada de preaviz,acesta anunta de multe ori prin colegi ca de maine (cand trebuia sa intre de servici) nu mai vine. Cui sa-i dau avertisment scris ? Pe cine sa retrogradez,sau cui sa-i reduc salariul ? De contract de munca desfacut disciplinar in urma cercetarii administrative ce sa mai vorbesc ! Nici macar uniforma nu catadicseste sa o predea, mergand pe santaj ( nu -mi dai banii, nu-ti dau uniforma) Astept cu interes un punct de vedere. Multumesc.
Ce sanctiuni poate primi un angajat care nu respecta prevederile CIM privind preavizul, nu-si da demisia desi la angajare a semnat multe acte in acest sens, si declama textual ,, de maine nu mai vin '( si nu mai vine ) .Sa nu-mi spuneti ca poate fi tras la raspundere, vreau sa stiu cum ?