avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate Suricottera

Activitate Suricottera

Va mulțumesc pentru răspuns


gi-jane2 a scris:

realitatea e ca pana la 18 ani nu poti decide unde stai, decid altii pt tine, iar minorii stau cu parintii sau cu unul din ei.
Nu iti place acasa, te poti plange la protectia copilului daca ai motive serioase.
Nu e o optiune mutatul la iubit la varsta asta. Te poti muta, dar siparintii te pot lua inapoi, asta e ideea.
Cu relatiile sexuale, e adevarat ca la varsta asta, in imprejurarile date, nu pateste nimeni nimic, nu e fapta penala a iubitului.

Mă scuzați .. am văzut mai multe cazuri de genul unde dumneavoastră ați vorbit și mi-a plăcut sincer ce sfaturi ați dat
Va rog sa mă credeți că sunt conștienta de cea ce gândesc să fac . Am o situație familiară destul de complicata și doar mulțumită lui reușesc să mai uit .
Am citit alte articole de genul unde mai multe fete știu că la vârsta de 16 ani împliniți sunt teoretic "libera " de a îmi alege domiciliul . Și că dacă susțin că raporturile sexuale și mutatul meu la el sunt de buna voie și nesilită de mine nu risca absolut nimic
Va rog să îmi spuneți dacă așa e
Va multumesc

gi-jane2 a scris:

nu

Am vârsta de 16 ani iar iubitul meu de 22 suntem într-o relație de 2 ani de zile și din mai multe motive ne-am dorii sa ne mutam împreună problema è mama mea .. care nu acceptă relația noastră ..
Pot să mă mut chiar daca ea nu vrea ?
Răspuns la discuția Plecat de acasă
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Chiar daca plec de buna voie și nu mă obligă nimeni .. pot sa ii creez probleme

Avocat Minoi a scris:

Buna seara,

Parerea mea este ca Nu
Din punct de vedere legal sunteti minora .Ca atare nu aveti capacitate juridica deplina.
Aveti grija sa nu-i faceti probleme iubitului .avind in vedere minoritatea d-voastra.
Asteptati majoratul si atunci raspundeti pe deplin ptr.faptele si actele d-voastra .

Cu drag

Răspuns la discuția Plecat de acasă
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dar daca fug de acasă cu el de buna voie .. pot sa ii creez probleme?
Răspuns la discuția Plecat de acasă
Va rog .. e urgent
Am vârsta de 16 ani iar iubitul meu de 22 suntem într-o relație de 2 ani de zile și din mai multe motive ne-am dorii sa ne mutam împreună problema è mama mea .. care nu acceptă relația noastră ..
Pot să mă mut chiar daca ea nu vrea ?