avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Activitate Blueionyka

Activitate Blueionyka

Răspuns la discuția Pensie de întreținere minor
Îmi cer scuze,cred ca nu am fost eu destul de coerenta si nu am expus situatia suficient de corect. Fostul soț refuza sa plătească pensia susținând ca nu își permite intrucat are popriri pe jumătate de salariu la bănci. Am apelat la un executor judecătoresc care i-a trimis o înființare de poprire pentru pensia restanta. In același timp eu am înaintat la firma unde lucrează decizia de divorț legalizata cu cererea de a mi se vira pensia de întreținere a minorului lunar. Contabila refuza sa ii oprească pensia susținând ca decizia de divorț nu are ca mențiune sa se facă oprire la locul de munca. La cine ar trebui sa apelez ca sa pot determina angajatorul sa ii retina pensia alimentara?
Va rog sa ma ajutați cu o informație. Divorțul s-a pronunțat in mai 2017 si fostul meu soț a fost obligat la plata unei pensii de întreținere pt copilul nostru in cuantum de 300 lei. Întrucât nu a făcut nici o plata de atunci am apelat la un executor care a trimis la firma unde lucrează acesta o decizie de poprire pe restanta de pensie. In același timp soțul mai are popriri pentru câteva bănci. Cu toate astea contabila de la firma soțului refuza sa accepte decizia de divorț legalizata ca sa oprească si pensia curenta. Susține ca nu are obligația sa ii oprească pensia întrucât pe decizie nu scrie sa se execute la locul de munca. Ce pot sa fac eu legal ca sa ii oprească si aceasta pensie pe langa popririle pe care le are deja?