avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1132 soluții astăzi
Forum Activitate Claudiu1984

Activitate Claudiu1984

Am inteles acum.
Nu ai intervenit nici o recunoastere in tot acest timp a debitului.
In concluzie, daca se ajunge la judecata, s-ar parea ca am 100% sanse, asa cum este si normal, sa nu platesc eu spitalizarea respectiva.

Multumesc frumos pentru amabilitaea dvs si raspunsurile acordate.

Insurance COLLECT a scris:

Daca va fi promovata o actiune in pretentii impotriva sotiei dvs puteti face o cerere de chemare in garantie privind societatea de asigurari invocand dispozitiile legii 136/1995 si a Ordinului emis de ASF in vigoare la data accidentului.

Partea aceasta am inteles-o. Daca va fi data in judecata, chem in garantie societatea, si plateste ea.


De asemenea daca nu a intervenit o modalitate de intrerupere a termenului de prescriptie poate fi invocata exceptia prescriptiei dreptului la actiune intr-un eventual litigiu.


Puteti explica mai pe intelesul tuturor aceasta parte, va rog frumos...
Buna ziua. Ma confrunt cu urmatoarea situatie:
Sotia, la volanul masinii, acum 4 ani, a accidentat o batranica,
Batrana a avut o perioada de spitalizare de vreo 20 zile.
M-am inteles cu ea, nu a avut pretentii financiare, iar dosarul deschis pe numele sotiei s-a inchis cu NUP.
La scurt timp, am primit de la spital factura pe numele sotiei, aferente cheltuielilor de spitalizare. (acum vreo 3 ani cred)
Am depus la secreteriatul spitalului o adresa, insotita dupa copie de pe RCA-ul valabil la data accidentului, prin care solicit ca plata daunelor sa se faca de catre asigurator. Aceeasi adresa, am depuso cu numar de inregistrare si la sediul asiguratorului.
Acum, dupa 3 ani, primesc aceeasi factura, insotita de o notificare conform careia sotia va fi data in judcata pentru plata cheltuielilor respective.

Ce este de facut? Cine trebuie sa plateasca c-valoarea cheltuielilor de spitalizare. In caz ca asiguratorul nu a platit (banuiesc ca asa s-a intamplat), de ce spitalul ma da pe mine in judecata pentru plata spitalizarii?