avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1014 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plata spitalizarii in caz de accident auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plata spitalizarii in caz de accident auto

Buna ziua. Ma confrunt cu urmatoarea situatie:
Sotia, la volanul masinii, acum 4 ani, a accidentat o batranica,
Batrana a avut o perioada de spitalizare de vreo 20 zile.
M-am inteles cu ea, nu a avut pretentii financiare, iar dosarul deschis pe numele sotiei s-a inchis cu NUP.
La scurt timp, am primit de la spital factura pe numele sotiei, aferente cheltuielilor de spitalizare. (acum vreo 3 ani cred)
Am depus la secreteriatul spitalului o adresa, insotita dupa copie de pe RCA-ul valabil la data accidentului, prin care solicit ca plata daunelor sa se faca de catre asigurator. Aceeasi adresa, am depuso cu numar de inregistrare si la sediul asiguratorului.
Acum, dupa 3 ani, primesc aceeasi factura, insotita de o notificare conform careia sotia va fi data in judcata pentru plata cheltuielilor respective.

Ce este de facut? Cine trebuie sa plateasca c-valoarea cheltuielilor de spitalizare. In caz ca asiguratorul nu a platit (banuiesc ca asa s-a intamplat), de ce spitalul ma da pe mine in judecata pentru plata spitalizarii?
Ultima modificare: Joi, 15 Februarie 2018
Claudiu1984, utilizator
Cel mai recent răspuns: Claudiu1984 , utilizator 15:43, 15 Februarie 2018
Daca va fi promovata o actiune in pretentii impotriva sotiei dvs puteti face o cerere de chemare in garantie privind societatea de asigurari invocand dispozitiile legii 136/1995 si a Ordinului emis de ASF in vigoare la data accidentului.
De asemenea daca nu a intervenit o modalitate de intrerupere a termenului de prescriptie poate fi invocata exceptia prescriptiei dreptului la actiune intr-un eventual litigiu.


Insurance COLLECT a scris:

Daca va fi promovata o actiune in pretentii impotriva sotiei dvs puteti face o cerere de chemare in garantie privind societatea de asigurari invocand dispozitiile legii 136/1995 si a Ordinului emis de ASF in vigoare la data accidentului.

Partea aceasta am inteles-o. Daca va fi data in judecata, chem in garantie societatea, si plateste ea.


De asemenea daca nu a intervenit o modalitate de intrerupere a termenului de prescriptie poate fi invocata exceptia prescriptiei dreptului la actiune intr-un eventual litigiu.


Puteti explica mai pe intelesul tuturor aceasta parte, va rog frumos...
Ultima modificare: Joi, 15 Februarie 2018
Claudiu1984, utilizator
Prescriptia poate fi definita ca fiind acea sanctiune care consta in stingerea, în conditiile stabilite de lege, a dreptului material la actiune neexercitat în termen.
Daca in toata aceasta perioada nu a intervenit o recunoastere, din partea sotiei, a acestui debit, poate fi invocata in instanta exceptia prescriptiei dreptului la actiune.

In acest sens va invit sa studiati dispozitiile art 2517 si urm din Codul civ.
Am inteles acum.
Nu ai intervenit nici o recunoastere in tot acest timp a debitului.
In concluzie, daca se ajunge la judecata, s-ar parea ca am 100% sanse, asa cum este si normal, sa nu platesc eu spitalizarea respectiva.

Multumesc frumos pentru amabilitaea dvs si raspunsurile acordate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! in urma cu 4 ani de zile am fost implicat intr-un ... Vasile014 Vasile014 Buna ziua! In urma cu 4 ani de zile am fost implicat intr-un accident unde am lovit doi pietoni pe trecere care traversau regulamentar. Vina a fost a mea si ... (vezi toată discuția)
Recuperare cheltuieli de spitalizare alexandru_dinu69 alexandru_dinu69 In perioada 22.10.2005 - 04.11.2005, fiul meu in virsta de 13 ani a fost accidendat de un taxi si a primit ingrijiri medicale.In 10.01.2010, spitalul il ... (vezi toată discuția)
Termen de prescriere 3 ani cheltuieli de spitalizare cyan cyan una din victimele din masina condusa de fratele meu a fost data in judecata de catre spital ptr recuperarea cheltuielilor de spitalizare in termen de 3 ani de ... (vezi toată discuția)