Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recuperare cheltuieli de spitalizare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recuperare cheltuieli de spitalizare

In perioada 22.10.2005 - 04.11.2005, fiul meu in virsta de 13 ani a fost accidendat de un taxi si a primit ingrijiri medicale.In 10.01.2010, spitalul il cheama in judecata pentru a fi obligat la plata cheltuielilor de spitalizare - in temeiul art. 313 din L.95/2006:
- fiul meu a fost victima accidentului:
- accidentul a fost in 2005, legea invocata este din 2006;
- au trecut mai mult de cinci ani.
Intrebari:
- este corecta aplicarea legii retroactiv?
- victima este datoare sa plateasca, si daca este asa nu trebuia anuntata in timpul spitalizarii?
- a intervenit sau nu prescriptia?
VA MULTUMESC MULT PENTRU AJUTOR.
Termenul de prescriptie e de 5 ani. Legea95 este din14 aprilie 2006 si publicata in MO nr.372 din 28.04.2006.
La ce data a parasit fiul spitalul ?
Eventuala imputare se recupereaza de la vinovat pe cale amiabila sau juridica.
O seara buna !