avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1812 soluții astăzi
Forum Activitate Vaida adriana

Activitate Vaida adriana

Multumesc pentru raspuns,am inteles ca banca ma poate executa silit inaintea fiului meu, dar deodata, pe amindoi este legal?
Buna ziua, ma numesc Adriana , si as vrea sa ma consiliati, deoarece eu nu am mai avut asemenea probleme si nu cunosc legislatia. Baiatul meu are un credit la banca , iar eu sunt girantul lui. El, neplatindu-si rata de un timp, din decembrie ni s- a instituit proprire pe conturile bancare ale amandurora. Intre timp insa,mie mi s-a pus proprire pe salar si de la firma, astfel incat pe luna ianuarie mi s- a retinut din 2 parti suma. Pe de alta parte, si fiul meu s-a angajat intre timp si i s-a retinut si lui1/3 din salar in luna februarie. Ati putea sa- mi spuneti daca e legal sa se retina de la amandoi ( deoarece la biroul executorilor asa i s-a spus), si care este procedura pe care s- o urmez? De asemenea, am doua carduri de credit blocate- daca totusi mi se retine de la firma, cum pot sa le deblochez? Pe de alta parte, nici banca nu mi- a restituit toti banii retrasi!