avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate cosmin990

Activitate cosmin990

Buna ziua.

Revin cu solicitarea de mai sus daca ma poate cineva ajuta, multumesc!
Buna ziua,

Vin cu o situatia catre dumneavoastra in calitate de angajator in speranta unui raspuns clarificator.

Se expune situatia unei angajate care are doua locuri de munca, la primul loc de munca a fost angajata in urma cu 2 ani iar la al doilea loc de munca incepand cu data de 17 Noiembrie 2021. Incepand cu data de 17 Ianuarie 2022 angajata a intrat in concediu medical de risc maternal pana in 15.05.2022. Incepand cu data de 16.05.2022 a intrat in concediu medical prenatal si postnatal pana la mijlocul lunii septembrie 2022.

Al doilea angajator a primit notificare de la CAS de refuz de plata pentru concediul prenatal pe motiv ca nu are stagiu complet de cotizare de 6 luni de zile la al doilea loc de munca unde a fost angajata incepand cu 17 noiembrie 2022. Ce se poate face in acest caz pentru a recupera cel putin partial concediul prenatal platit de angajator? Se poate solicita restul lunii Mai(dupa concediul de risc maternal - adica perioada 16.05-31.05.2022) la un angajator sa ramana in concediu de odihna si sa se ceara plata concediului prenatal/postnatal incepand cu luna Iunie 2022 pana la mijlocul lunii septembrie 2022? In aceste conditii ar avea stagiul de cotizare realizat si la al doilea angajator.

Va multumesc!
Salut,
Revin cu deznodamantul daca va ajuta pe cineva pe viitor. Dupa 1 an si 1 luna aproximativ mi-a fost restituit permisul de conducere in urma clasarii dosarului, nu mi-a fost suspendat deloc dreptul de a conduce insa odata la 30 de zile a trebuit sa ma prezint la parchet pentru prelungire dovada de circulatie. Dupa ce am ridicat comunicarea de la parchet prin care s-a decis clasarea dosarului mi-a fost restituit in aceiasi zi permisul de la politia rutiera.
Multumesc pentru timpul acordat.
Inteleg. Revin asupra partii cu suspendarea permisului, imi puteti spune daca se va suspenda sau nu in cazul in care se finalizeaza cu renuntarea la urmarirea penala? Multumesc inca odata.
Multumesc pentru raspuns. Credeti ca ar trebui sa angajez un avocat? este obligatoriu sa ma prezint? daca judecatorul confirma renuntarea la urmarirea penala in acest caz primesc permisul inapoi sau se poate aplica codul rutier si se dispune suspendarea dreptului de a conduce pentru 3 luni de zile?

Multumesc inca odata.
Buna ziua,

Va scriu in legatura cu o problema care persista de aproape 1 an de zile. Incerc sa descriu situatia detaliat pentru a obtine de la dumneavoastra niste raspunsuri cat mai obiective. Am achizitionat o masina cu numere de germania false(mai tarziu am aflat ca defapt numerele au fost facute in Romania) si am fost oprit de Politia Rutiera pentru un control de rutina in ziua achizitionarii autovehiculului. La verificarea in baza de date s-a constatat faptul ca numerele erau expirate (numere rosii de germania cu partea de valabilitate modificata) si mi s-a retinut permisul de conducere. Am detaliat situatia domnilor politisti care mi-au solicitat sa contactez vanzatorul si sa ii solicit sa vina in ajutorul meu deoarece masina s-a defectat - zis si facut, a venit vanzatorul care a fost luat la intrebari de politisti insa a declarat ca nu stia ca numerele sunt false si ca defapt o ruda i-a adus masina din strainatate.

Desi a trecut 1 an de la data respectiva inca nu mi-am recuperat permisul de conducere si nu am foarte multe detalii, dosarul inca nu a ajuns la parchet ci se afla in continuare la politie pentru cercetari. Am primit dovada cu drept de circulatie si luna de luna ma prezint in alt oras la peste 200 de km de casa pentru prelungire dovada de circulatie. Am mai discutat cu politistul care se ocupa de dosar si mi-a comunicat faptul ca cercetarile sunt in etapa finala si in scurt timp se va finaliza totul insa nu stia sa imi spuna daca imi va fi suspendat permisul sau nu, din punctul lui de vedere se va propune renuntarea la urmarirea penala in cazul meu si se va indrepta parchetul impotriva celorlalti implicati care au falsificat numerele si implicit a vanzatorului.

Intrebarea mea este urmatoarea: daca intradevar se va confirma renuntarea la urmarire si de catre parchet ar trebui sa primesc permisul apoi? Renuntarea respectiva se verifica de catre un judecator in camera preliminara sau poate procurorul sa dispuna renuntarea prin " eroarea de fapt" - nu stiam de numerele respective si actele pareau in regula la prima vedere - si atunci primesc o ordonanta prin care imi pot recupera permisul? Mentionez ca sunt sofer pe duba si venitul familiei depinde de permisul respectiv.

Va multumesc anticipat pentru timpul acordat.