Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, Vin cu o situatia catre dumneavoastra in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, Vin cu o situatia catre dumneavoastra in calitate ...

Buna ziua,

Vin cu o situatia catre dumneavoastra in calitate de angajator in speranta unui raspuns clarificator.

Se expune situatia unei angajate care are doua locuri de munca, la primul loc de munca a fost angajata in urma cu 2 ani iar la al doilea loc de munca incepand cu data de 17 Noiembrie 2021. Incepand cu data de 17 Ianuarie 2022 angajata a intrat in concediu medical de risc maternal pana in 15.05.2022. Incepand cu data de 16.05.2022 a intrat in concediu medical prenatal si postnatal pana la mijlocul lunii septembrie 2022.

Al doilea angajator a primit notificare de la CAS de refuz de plata pentru concediul prenatal pe motiv ca nu are stagiu complet de cotizare de 6 luni de zile la al doilea loc de munca unde a fost angajata incepand cu 17 noiembrie 2022. Ce se poate face in acest caz pentru a recupera cel putin partial concediul prenatal platit de angajator? Se poate solicita restul lunii Mai(dupa concediul de risc maternal - adica perioada 16.05-31.05.2022) la un angajator sa ramana in concediu de odihna si sa se ceara plata concediului prenatal/postnatal incepand cu luna Iunie 2022 pana la mijlocul lunii septembrie 2022? In aceste conditii ar avea stagiul de cotizare realizat si la al doilea angajator.

Va multumesc!
Buna ziua.

Revin cu solicitarea de mai sus daca ma poate cineva ajuta, multumesc!