avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1972 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua ma numesc mailat ramona si sunt angajata din ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua ma numesc mailat ramona si sunt angajata din 05..2021 ...

Buna ziua ma numesc mailat ramona si sunt angajata din 05..2021 si sunt insarcinata in luna a 3 am mai lucrat din 9septembrie pana in 7 ianuarie pot intra in risc de sarcina si dupa in prenatal va multumesc o zi buna
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:40, 29 Iulie 2021
Buna ziua,
Da, puteti beneficia, daca medicul asa considera.
Pentru acest concediu nu exista un stagiu minim de cotizare.
Pentru plata Concediului maternal trebuie sa aveti un stagiu minim de cotizare de 6 luni din ultimele 12 anterioare lunii in care beneficiati de acest concediu.

Da daca am lucrat din 09.09 2020 pana in 6 ianuarie si acuma daca lucru luna asta toata si luna lui august pot intra n prenatal ca numai in ianuarie osa nasc
Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Da, puteti beneficia, daca medicul asa considera.
Pentru acest concediu nu exista un stagiu minim de cotizare.
Pentru plata Concediului maternal trebuie sa aveti un stagiu minim de cotizare de 6 luni din ultimele 12 anterioare lunii in care beneficiati de acest concediu.

Ar trebui sa aveti 6 luni lucrate in perioada Iulie 2020- August 2021 pentru a putea beneficia de Concediul maternal din Septembrie.
Eu zic ca le aveti dar faceti socoteala exact la zilele din luna ca, din cate stiu, luna trebuie sa fie complet lucrata, nu se accepta zile 'lipsa".
Adica ati inceput munca pe 9 sept si ati incetat pe 6 ian... cred ca o sa fie o problema lipsa acelor 3 zile...
Dar daca osa ma duc la lu ru toata luna lui iunie si toata luna lui august atunci pot intrat in prenatal
Daca ati mers in Iunie la munca si o sa mergeti si in Iulie, restul lunii si toata luna August atunci nu o sa fie probleme.
Cum am spus, la dvs. sunt probleme* de zile...
Si scuze, mai sus trebuia sa trec Septembrie 2020-August 2021.

Alte discuții în legătură

Indemnizatie - concediu crestere copil GeorgianaGeorgiana2019 GeorgianaGeorgiana2019 Buna ziua! Va rog mult daca ma puteti ajuta cu un raspuns. Din data de 5.02.2018-5.05.2018 (90 zile) am fost in concediu medical (sarcina cu risc). Din data ... (vezi toată discuția)
Concediu maternal și ccc cosmina1591 cosmina1591 Buna ziua. Am câteva întrebări în ceea ce privește concediul maternal pentru al doilea copil. Am născut primul copil pe 27 septembrie 2018. Indemnizația ... (vezi toată discuția)
Gravida in perioada somajului monicutzmirel monicutzmirel Buna ziua! Am si eu cateva nelamuriri: de pe data de 10.10.2009 pana pe data de 31.11.2009 am lucrat la o firma, iar de pe 01.12.2009 am intrat in somaj pentru ... (vezi toată discuția)