Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... gravida in perioada somajului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

gravida in perioada somajului

Buna ziua! Am si eu cateva nelamuriri: de pe data de 10.10.2009 pana pe data de 31.11.2009 am lucrat la o firma, iar de pe 01.12.2009 am intrat in somaj pentru o perioada de 9 luni. Urmeaza sa nasc la sfarsitul lunii iulie inceputul lunii august. Dupa calculele mele as avea 11 luni contributie la stat. Intrebarea mea este daca pot beneficia de cele 126 de zile de concediu inainte si dupa nastere si daca se iau in calcul pentru a putea beneficia de indemnizatia de crestere a copilului?
Multumesc!!!
de pe data de 10.10.2009 pana pe data de 31.11.2009

Inainte de 10.10.2009 ati lucrat?
Puteti beneficia de concediu de risc maternal sau prenatal care, luat in timpul somajului, va suspenda somajul acesta reluanduse dupa terminarea cm. Astfel cred ca veti atinge cele 12 luni necesare obtinerii dreptului la cic.
ContSters42179, utilizator
am lucrat la aceeasi firma de pe 01.03.2009 si pana pe 01.07.2009, dupa care mi-au inchis cartea de munca si mi-au redeschis-o incepand cu data de 10.10.2009. Concediul prenatal cand pot sa-l iau? Cand fac 7 luni de sarcina?
Daca imi iau concediu de risc maternal mi se platesc cei 85% din somaj? Dar la cel prenatal?
Multumesc!
1. Cat sunteti in somaj puteti sa luati orice fel de concediu medical, inclusiv concediul de maternitate (cele 126 de zile). Indemnizatiile pentru ele se calculeaza ca orice concediu medical, luandu-se in calcul veniturile din ultimele 6 luni. In aceste venituri intra si indemniozatia de somaj.
2. Aceste concedii intrerup si suspenda somajul care se reia, de unde a ramas, pana la expirarea celor 9 luni, initiale, de somaj.
3. Cerftificatele de concediu medical le duceti la Agentia de Somaj care le calculeaza si le plateste.
4. Medicul de familie sau medicul curant ginecolog, impreuna cu dvs., stabilesc data cand intrati in concediu de maternitate.
5. Tot din somaj veti intra si in CCC pana la 2 ani. Si acesta intrerupe somajul pe care il veti continua dupa ce copilul implineste 2 ani.
Multumesc mult pentru raspuns. As mai avea o singura nelamurire, de fapt este lucrul care ma intereseaza cel mai mult: avand in vedere lunile in care am lucrat si perioada de somaj, daca imi iau aceste concedii reusesc sa fac acele 12 luni de contributie necesare pentru a beneficia de indemnizatia de crestere a copilului?
Perioada in care am lucrat este 01.03.2009 - 01.07.2009, 10.10.2009-31.11.2009,
iar de la 01.12.2009 am intrat in somaj pentru 9 luni.
Multumesc!
Din datele prezentate de dvs. am calculat si, pana la data aproximativa a nasterii, nu se aduna decat 9 luni si jumatate, insuficiente pentru a beneficia de CCC si indemnizatia aferenta.