avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1074 soluții astăzi
Forum Activitate iuliatazz

Activitate iuliatazz

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: vreau sa vand un teren agricol extravilan. Pe titlul de proprietate suntem 3 persoane. Eu am discutat cu ceilalti si am cazut de acord sa vand partea mea de teren.As dori sa stiu daca pot vinde din acel titlu de proprietate doar o tarla (o parcela) care are o anumita suprafata, fara sa fac iesirea din indiviziune (tinand cont ca celelalte 2 persoane de pe titlu sunt de acord cu vanzarea. Pe titlu sunt trecute 4 tarlale distincte, fiecare avand o anumita suprafata, dar nu se precizeaza a cui este fiecare tarla (noi stim care este terenul fiecaruia). Deci intrebarea mea este daca pot vinde, cu acordul celorlalti proprietari trecuti pe titlu, fara sa fac iesirea din indiviziune si care ar fii pasii pe care trebuie sa-i urmez. Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția FISE POST
Buna ziua,
v-as ramane recunoscatoare daca m-ati putea ajuta .Am nevoie de fisa postului pentru urmatoarele meserii:
- agent de curatenie (in cadrul unei firme de curatenie)
- sef de echipa (echipa care presteaza servicii de curatenie pentru terti)
- spalator auto
- director tehnic ( aici as dori sa stiu daca pot incadra o persoana (student) pe acest post daca nu are finalizate studiile superioare si cu ce salariu).
Va multumesc anticipat.
Cu stima, Ioana Ionita.
Răspuns la discuția Prestari servicii
Va multumesc pentru raspunsuri si va rog in continuare sa ma ajutati cu o idee sau un sfat.
Buna ziua. Cum pot inchiria (ca persoana juridica) o spalatorie auto de la o alta persoana juridica pentru a putea sa functionez (pentru spalatorie) pe autorizatiile respectivei firme?Mentionez ca eu detin o firma de prestari servicii (servicii de curatenie). Am vrut sa inchei un contract de inchiriere si sa-mi scot eu autorizatiile necesare, dar asta implica retragerea autorizatiei pentru firma care detine spalatoria iar ei nu vor sa piarda aceste autorizatii.Exista o alta modalitate prin care eu pot functiona pe autorizatia lor?Un contract de prestari servicii ?Dar atunci cum pot eu incasa banii pentru spalarea masinilor?Va multumesc anticipat!