avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Activitate mrctm

Activitate mrctm

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc mult de tot, cred ca am inteles. Toate cele bune!

Tot prin respectarea uzufructului. Cu alte cuvinte este vorba, daca am inteles bine, de acelasi drept de dispozitie care implica componentele juridica si materiala. Cea materiala cred ca se refera la dreptul de instrainare al imobilului, dar cu respectarea uzufructului, corect?
Multumesc moderatorilor si D-nei avocat!
P.S. Incep sa ma luminez si eu! :)
Va multumesc frumos, informatiile sunt foarte utile si de real ajutor!

Multumesc din suflet!
In 2016 am cumparat prin contract de vanzare-cumparare o casa si un teren de la persoana cu care am convietuit in concubinaj 16 ani.
Cand am incheiat contractul de vanzare - cumparare la notar am acceptat sa cumpar imobilele cu drept de PROPRIETATE NUDA, nestiind exact ce drepturi si obligatii imi confera acest drept mergand doar pe incredere.
Dupa aproape un an si jumatate aflu ca de fapt eu nu am niciun drept sa intru in casa. Astfel neputand recupera niciunul din lucrurile ramase in casa. Specific ca atat casa cat si terenul precum si toate bunurile mobile sunt facute impreuna cu vanzatorul, adica ex concubinul meu in cei 16 ani traiti impreuna.
1. As vrea sa stiu ce drept am asupra imobilelor (proprietate nuda) atata timp cat el este in viata?
2. Pot sa intru in casa cand si cum vreau?
3.. Cum pot sa-mi recuperez partea mea de bunuri?
4. Vanzatorul poate sa anuleze contractul de vanzare-cumparare fara consimtamantul meu?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Rodica