avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters462259

Activitate ContSters462259

M am casatorit in anul 2012 cu fosta mea sotie moment in care am decis impreuna ca nu vom mai avea copii. Amindoi am mai fost casatoriti si avem 3 copii(eu am doi si ea unu), la acel moment fosta mea sotie a fost deacord si nu si a exprimat dorinta de a mai avea copii, Ca sa ne luam masura de precautie in acest sens,in septembrie sau octombrie 2016 si a montat un sterilet de argint cu o garantie de 5 ani. In noiembrie 2017 fosta mea sotie mi a comunicat faptul ca este insarcinata,drept pentru care am cosultat un medic ginecolog si ne a confirmat sarcina. I am comunicat ca nu sunt deacord cu aceasta sarcina. Fostul socru mi a comunicat faptul ca au decis ca fosta mea sotie sa pastreze sarcina. Eu am hotarit sa divortez pentru faptul ca nu am fost luat in considerare, Drept pentru care fostul meu socru mi a comunicat faptul ca va trebui sa parasesc domiciliul,cu o luna inainte de pronuntarea divortului. Divortul s a pronuntat in 16 Feb.2018.La acea data fosta sotie era insarcinata in 4 luni. Intrebarea mea este,cum pot solutiona aceasta situatie legal fara a avea repercusiuni financiare in timp,deoarece eu nu doresc sa,am aceste obligatii,la ceva ce nu mi am dorit.