avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1925 soluții astăzi
Forum Activitate monica89

Activitate monica89

Răspuns la discuția Schimbare interfon
ok, multumesc de sfaturi.
Răspuns la discuția Schimbare interfon
Multumesc inca o data.Probabil ca da, asta ar fi cea mai buna solutie (notificarea in scris).Asociatia poate sa refuze sa imi inregistreze notificarea?Am cerut sa-mi dea in scris ca nu doreste sa stranga fond sau sa rezolve problema si mi-a raspuns ca nu este obligat sa imi dea asa ceva.Legat de zugravirea scarii sau inlocuire tevi in beci, etc tot asta ar fi solutia?sa le notificam faptul ca ar trebui facute?nu s-a zugravit de vreo 20 de ani, in beci picura apa...Noi proprietarii vrem, dar tot noi umblam dupa oferte, sedinte, etc.Este normal?Daca e sa asteptam dupa asociatie, nu se va face niciodata nimic, din pacate.
Răspuns la discuția Schimbare interfon
Multumesc frumos pentru raspuns!Am facut o sedinta cu vecinii deoarece interfonul este defect (si am primit raspuns in scris de la firma care se ocupa cu interfonul ca nu se mai poate repara) si nimeni din asociatie nu se implica.Am stat o luna cu interfonul defect si nimeni nu a luat nici o masura.S-au prezentat la sedinta si au fost de acord 50+1 din vecini cu inlocuirea interfonului.Am prezentat lista cu semnaturi la asociatie pentru a incepe strangerea banilor, dar administratorul nu doreste sa stranga banii prin asociatie pana nu semneaza toti proprietarii ca ar fi de acord! In conditiile in care asociatia nu se implica deloc, ce solutie am avea?La fel se intampla si cu fondul de reparatii, nu s-a constituit decat la cerere si nu se implica deloc in lucrarile ce ar trebui executate, nu fac decat sa puna bete-n roate la orice!
As dori sa stiu cati proprietari dintr-o scara de bloc trebuie sa fie de acord pentru a se schimba vechiul interfon?Admnistratorul nu doreste sa stranga banii prin asociatie pana nu semneaza absolut toti proprietarii.
De asemenea as dori sa stiu daca fondul de reparatii se strange doar la cererea proprietarilor sau este obligatoriu?