avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Activitate Ela Ela

Activitate Ela Ela

Important
Este corect din punct de vedere legal ca vecinul sa ti interzică folosirea singurului drum de acces pâna acasă punand lacat pe poartă pe motiv că e proprietatea lui personala ? cum putem rezolva situația asta sau cum putem cere drept de servitute?
Răspuns la discuția Divorț
O să mă ajute părinți mei Și singura mea posibilitate ar fi să stau cu chirie si sa dau copii la cămin cât timp eu lucrez
În momentul în care părăsesc locuință actuală trebuie să anunț politia pentru că pe viitor să nu mă dea sotul în judecată pentru părăsirea căminului??
Discuție Divorț
Buna ziua . Va rog să mă ajutați am nevoie de un răspuns cât mai rapid . Eu cu soțul meu nu ne mai înțelegem de ceva vreme Suntem căsătoriți de 7 ani și avem 2 copii Am fost plecați în străinătate în ultimii ani și din cauza neintelegerilor eu am ales să rămân în Romania cu copii si el să plece înapoi la muncă acolo având contract de munca permanent Aici eu stau la socrii doar ca în casă separată si nu prea am condiții Soțul îmi tot spune că totul e a lui ca eu nu am nimic Noi nu avem trecut nimic pe numele nostru totul e al socrilor soțul e acum in străinătate și eu as vrea sa iau copii să plec de aici pt ca nu mai pot suporta atâtea probleme Întrebarea mea e : as putea pleca cu copii știind că eu nu am nici o posibilitate financiara pt ca eu acum nu lucrez trebuie să mă ocup de copii si îmi trimite soțul 200 Euro când vrea el si ne descurcăm foarte greu, însemnând o alocație din cele două pe care le ia el acolo în Germania Si a doua întrebare ar fi ce șanse as putea avea ca cele două fete să rămână la mine în cazul unui divort Pt ca eu nu as vrea sa le despart sau cum as putea sa procedez legal ca copii să nu aibă de suferit pentru că eu cu soțul nu ne mai intelegem. Mulțumesc