avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Activitate Eve.I

Activitate Eve.I

Buna ziua!
Exista un imobil parter +masarada care a fost impartit de catre constructor in 4 apartamente. In anul 2010 am cumparat prin credit "prim acasa" un apartament la parter. Noi am cumparat apartamentul de la fiul celui care a construit imobilul care la dobandit prin donatie de la parinti(cei care l-au costruit). Apartamentul de deasupra a fost cumparat de un alt cumparator tot in anul 2010 direct de la cel care a construit imobilul. Incepand cu iarna 2011 proprietarul apartamentului de deasupra noastra a constata ca atunci cand ploua apa se infiltreaza prin acoperis. In acel an am chemat asiguratorul care a spus ca in cazul apartamentului de la parter nu sunt pagube si deci nu primim daune. Periodic proprietarul de la etaj a incercat sa chituiaca acoperisul dar fara rezultat. Acum proprietarul de la etaj doreste sa inlocuiasca tot acoperisul. Cum procedam? cine plateste reparatia? In ce consta reparatia?Care sunt demersurile legale? Proprietarul de la etaj are deja un raspuns de la asiguratorul lui si anume "prin asigurare nu se acopera defectele de constructie"
(Aceasi situatie este si in cazul celorlalte doua apartamente din imobil.)

Cu multumiri!