avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate gabyland

Activitate gabyland

Stiu foarte bine responsabilitatile, dar nu isi asuma nimeni reponsabilitati nelucrative doar de dragul de a fi intreprinzator!
Atata timp cat firma nu are nicio datorie si peste noapte cineva da o lege care ma afecteaza si imi creeaza datorii am tot dreptul sa zic ca Romania e un cadru ostil pentru o firma mica.
Va cer ajutorul in legatura cu o societate de tip S.R.L care din anul 2005 nu mai are activitate, insa aceasta nu a fost suspendata la Reg. Comertului, bilantul a fost depus de atunci pe 0 si toate datoriile achitate.
Problema este ca de cand s-a impus acest impozit forfetar, ne-am trezit din nou cu datorii de aproape 1000 RON, iar pe site-ul ANAF societatea apare pe lista celor ce urmeaza a fi executati silit, drept pentru care am primit si o somatie scrisa.
In aceasta situatie, as vrea sa stiu ce solutii mai am? Firma nu mai produce nimic in schimb penalizarile se aduna, iar urmatoare transa de impozit forfetar se apropie. In ce limita raspund asociatii in acest caz? Intreb asta pt ca nu vreau sa ma trezesc ca imi ia statul casa sau mai stiu eu ce. Bani nu am de unde sa platesc.

Va multumesc anticipat pentru raspuns si astept cu nerabdare sa inchei odata acest capitol, sa fii intreprinzator in Romania este un chin, nicidecum un beneficiu!